AKP’li Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş tarafından 2017 yılında belediyeye işe alınan N.Y. ile 2021 yılında işe başlayan D.K., işe başladıktan kısa süre sonra başkanın sözlü ve fiziki tacizine uğradıklarını, ailesiyle, işten atılmakla tehdit edildiklerini öne sürerek, şikayetçi oldu.

Yaklaşık 10 ay önce başkanı şikayet eden iki kadın, mobbinge maruz kalarak, görev yerlerinin sürekli değiştirildiğini de ileri sürüldü. Psikolojik destek alan kadınlar, Karadeniz Ereğli Aile Mahkemesi'nden, Başkan hakkında iki kez toplamda 5 ay uzaklaştırma kararı çıkarttı.

Belediye Başkanı Demirtaş hakkında yapılan şikayetlerin soruşturulması için İçişleri Bakanlığı'ndan beklenen izin de geldi. Hemen harekete geçen savcılık, şikayetçi iki kadının, Başkan Demirtaş ve tanıkların ifadesini aldı.

Başkanla şikayetçi kadınlardan biri arasında geçen konuşmanın dökümü


SARKINTILIK, SÖZLÜ VE FİZİKİ TACİZ

D.K. adlı kadın, soruşturmayı yürüten savcıya 2021 yılı Şubat ayında İŞKUR aracılığıyla Gülüç Belediyesi'nde işe başladığını, yaklaşık bir ay içerisinde Başkan Demirtaş'ın kendisini sık sık odasına çağırmaya başladığını, daha sonra telefonla arayarak dışarıda görüşmek istediğini söyledi.

Kendisinin kabul etmemesine üzerine "Dışarıda görüşmek istemiyorsan benim evimde görüşebiliriz" dediğini, 2021 yılı yaz aylarında kendisini makamına çağırarak "İşin de benim, sevgilin de kocan da benim, sen sadece benimle ilgileneceksin" şeklinde sözler söylediğini anlattı.

D.K. ifadesinde Başkan Demirtaş'ın kendisine sarıldığını ve zorla dudağından öptüğünü de ileri sürdü. Başkanın 19.12.2021 tarihinde kendisini odasına çağırdığını anlatan D.K., sözlü sarkıntılıklarına devam etmesi üzerine ses kaydı aldığını ve dosyaya delil olarak verdiğini dile getirdi.

Belediye çalışanı N.Y. ile D.K. taciz iddiasıyla şikayetçi oldu.


BAŞKAN SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Savcıya ifade veren Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş ise, kadınların kendisine iftira attığını, D.K.'nın işe başladığından itibaren kadroya geçme talebinin olduğunu, kadro alamayınca daha önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle bacağında meydana gelen fiziksel engel sebebiyle engelli kadrosuna geçmek istediğini anlattı.

Demirtaş, genç kadının arkadaşları ile de geçinemeyen sorunlu bir personel olduğunu ileri sürdü.

D.K.'nın mesai arkadaşlarıyla yaptığı konuşmaları kayıt ettiğini ve bunun için kendisini uyardığını sözlerine ekleyen Başkan Demirtaş, "Bu olaydan sonra izne ayrıldı. Döndükten sonra aynı eylemlerine devam ettiğini öğrendim. Kendisi, makamıma gelerek yanaklarımdan öptü. Ve sonra 'Bir daha olmayacak' dedi. Aldığı ses kaydında personel kendi aralarında saçlarından, gözlüklerinden ve başka şeylerden bahsediyorlardı. Kendisine 'Sen kadroyu falan hak etmiyorsun' diyerek odadan gönderdim" dedi.

Başkan Demirtaş, D.K.'nın suçlamalarının hiçbirini kabul etmeyerek, kendisine husumet beslemesi nedeniyle böyle bir şikayette bulunduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş için İçişleri Bakanlığı soruşturma izni verdi...


SAVCILIK SES KAYIDINI DELİL OLARAK KABUL ETTİ

Savcılık, D.K. tarafından dosyaya eklenen ses kaydının Başkan Demirtaş'a ait olduğunu, kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak, bir daha kanıt elde etme ve yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı durumlarda karşı tarafla yaptığı konuşmaları kayda alması halinin hukuka uygun olduğunu, ses kaydının hukuka aykırı delil kapsamında olmadığının ifade etti.

D.K.'nın şikayeti üzerine hazırlanan iddianamede, Cumhuriyet savcılığı Başkan Gökhan Mustafa Demirtaş'ın "Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı" ve "Cinsel taciz" suçlarından yargılanmasını talep etti.

Öte yandan savcılık, N.Y.'nin şikayeti ile ilgili olarak ise soruşturma sonucunda, delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kadınların avukatlığını yapan Yiğit Beşok, 'kovuşturmaya yer yok' kararına itiraz edeceklerini söyledi.