Balıkesir merkezde Karesi ve Altıeylül ilçeleri var. CHP, Karesi ilçesinde Belediye Başkan adayı olarak Serpil Akgül’ü gösterdi. Akgül, Ankara’da aday tanıtım toplantısına katıldı, seçim çalışmalarına başladı. İki gün önce Serpil Hanım aniden adaylıktan çekildiğini şu sözlerle açıkladı: Partimizin Karasi’de ve büyükşehirde daha başarılı olabilmesi, Türkiye ittifakının daha da genişletilmesi için adaylıktan çekiliyorum. Her zaman partimizin yanındayım.”

Serpil Akgül’e adaylıktan feragat etme gerekçesini sordum. “Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Ahmet Akın iki gün önce bana telefon etti, seçimi kazanabilmek için ittifak gerektiğini söyledi, benim feragat etmemi rica etti. Ben de partim adına bu feragatte bulundum. Başka bir neden yok” demekle yetindi.

Suç duyurusu sonrası adliye önünde basın açıklaması yapmıştı.

YERİNE GELEN İSİM

Serpil Akgül adaylıktan çekilince, bugüne kadar hep CHP’nin karşısında olan, parti yetkilileri hakkında suç duyurularında bulunan Mesut Akbıyık CHP’nin Karesi Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Bu gelişme, CHP Balıkesir il örgütünü, Karesi ilçe örgütünü inanılmaz ölçüde karıştırdı. Bazı yerel gazetelerde, “Eskinin kırat’çısı, Süleyman Soylu’nun has adamı, dünün AKP’lisi şimdinin 6 okçu’su CHP’ye aday yapıldı” eleştirileri de oldu.

Akbıyık’ın siyasi geçmişine baktığımızda, Soylu döneminde Demokrat Parti’nin (DP) Balıkesir il başkanlığını yaptı.

Daha sonra Soylu ile birlikte AKP’de siyasi yaşamını sürdürdü. 2015 yılında AKP Karesi Belediye Meclisi üyeliği görevinden milletvekili aday adaylığı için istifa etti. 2019’da ise Karesi Belediye Başkanı aday adayı olmuştu. AKP’de bir türlü istediği yere gelemedi.

AKP’LİLERE MESAJI

Mesut Akbıyık’a, CHP’den bazı sözler önceden verilmiş olacak ki, AKP’den 2 Şubat 2024’te istifa etti. Akbıyık, AKP sayfasını kapattığını şu sözlerle duyurdu:

“Ak Parti’den istifa ediyorum. Alnım ak, vicdanım rahattır. Tatlı, acı tüm anılarıyla birlikte yaşanılan süreç bana emanettir. Tüm dostlarıma saygı ve selamlarımı sunuyorum. Gönlümde her zaman yeriniz olacaktır. Allahaısmarladık.” 

FETÖ BAĞLANTISI İDDİASI

Mesut Akbıyık, 2017 yılında dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP TBMM Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç hakkında FETÖ/PDY’yle iltisakları oldukları iddiasıyla Balıkesir Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan kişiydi.

DP Genel Başkanlığını yapan Süleyman Soylu’nun, referandumda Anayasa değişikliğine “Evet” denilmesi için yürüttüğü kampanya sırasında, bazı yapılardan destek alındığı iddiaları gündeme getirilmişti. İşte Mesut Akbıyık da 28 Aralık 2017’de, eski DP’li 15-20 kişiyle birlikte Balıkesir Adliyesi’ne gitti. Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel, Bülent Tezcan, Engin Altay ve Engin Özkoç hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra basın açıklamasını okudu.

Açıklamasında şunları söyledi:

HEDEF SAPTIRMAK İÇİN

“Referandum çalışmalarıyla ilgili toplantılarda sayın Süleyman Soylu bizlere refakat etmiş, arkadaşlarımızın kendi illerinde organize ettiği toplantılara katılmıştır. Türk siyasi hayatının örnek sivil inisiyatif çalışmalarından biri olan bu çalışmanın bir örgütün finansman desteğiyle yapıldığı iftirasının atılması, CHP’nin ve onun Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mevcut siyaset tarzına uygun düşse de hem gerçeklere aykırı hem de bizim açımızdan kabul edilemez bir durumdur. Bu iftiranın bir FETÖ projesi ve saldırısı olduğu çok açıktır. Kılıçdaroğlu’nun son olarak bizlere ve Sayın Süleyman Soylu’ya yönelik iftiralarda bulunmasının nedeni bu terör örgütü ile iltisaklı olduğunun ortaya çıkmasını önlemeye yönelik bir hedef saptırmadır.”

PARTİLİLER BUNU BİLİYOR

Mesut Akbıyık’ın, aralarında dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yardımcısı Bülent Tezcan, Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay, Engin Özkoç hakkında “FETÖ/PDY’yle iltisakları olduğu iddiasıyla Balıkesir Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu” Balıkesir’de bilmeyen CHP’li yok. Seçimi kazanmak uğruna, CHP yönetimini FETÖ’cülükle suçlayan kişiyi, CHP’den belediye başkanı seçtirmek istiyorlar.

Sosyal medyada bu konuda çok ilginç paylaşımlar var. Onlardan da bir örnek aktaralım:

-Ömür Boyuer: “Partimizin Genel Başkanı Özgür Özel ve dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için ‘FETÖ terör örgütüyle iltisaklı olduğu iddiası’ ile suç duyurusunda bulunan, adliye önünde kameralar karşısında bunu açıklayan birinin aday yapılmasını parti yöneticileri içlerine nasıl sindiriyor? Açıklayın ki biz de sindirelim. Akbıyık, çıkıp özeleştiri vermeli, özür dilemeli.”

Akbıyık, Soylu’ya yakın isimlerden birisi. 

AKBIYIK: ZİYARET EDİP ÖZÜR DİLEYECEĞİM

Dün... CHP’nin Karasi Belediye Başkan Adayı Mesut Akbıyık’ı aradım. Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel hakkındaki suç duyurusunu hatırlattım. Aynen şunları söyledi:

“Aslında bu konunun tartışılmasını istemiyorum. Simgesel bir şikayetti bizim başvurumuz. Ayrıca yaptığım şikayetten de, Kılıçdaroğlu ve diğerlerinin dokunulmazlığının kaldırılması üzerine vazgeçtim. En kısa sürede eski Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Genel Başkanımız Özgür Özel’i ziyaret edeceğim ve özür dileyeceğim. Kendilerine çok büyük saygım var. Tecrübeli bir siyasetçi olmama rağmen kalabalıkla birlikte simgesel şikayetimizi yapmam yanlıştı. Şimdi seçime odaklandık. Hem Büyükşehir Belediyesi’ni, hem de Karasi Belediyesi’ni alacağız. Çok güzel hizmetlerimiz olacak.”

Akbıyık, “FETÖ’cü”lükle suçladığı CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le bugün saat 14.00’da Balıkesir’de görüşecek. Bakalım özür dilemeye ondan başlayacak mı?