Bakırköy Belediyesi, deprem öncesi ve sonrası olmak üzere iki ayrı başlıkta çalışmalarını hızlandırdı. Haziran ayı olağan meclis toplantısının ilk bileşiminde  önemli bir karar aldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Ayşegül Ovalıoğlu’nun yönettiği oturumda, Kentsel Dönüşüm ve Afet İşleri Müdürlüğü kurulması teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Yeni müdürlük ile çok ağır, ağır ve orta hasarlı yapıların hızla yenilenmesi planlanıyor. Kentsel Dönüşüm Danışma Ofisleri ile hak sahipleri ve inşaat şirketleri arasında aracı görevi görecek ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yerinde dönüşüm gerçekleştirilecek.

Bakırköy Belediyesi aynı zamanda Afet İşleri Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum Müdahale Planını hazırlayarak afet sonrası çalışmaların aksamadan sürmesi için gerekli tedbirleri ve hazırlıkları yapacak.

BAKIRKÖY’DE DEPREM RİSKİ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi-2019” projesi kapsamında kentteki tüm ilçelerin deprem risk analizi yapıldı.

İBB’nin her ilçeye özel hazırladığı raporlarda, 7.5 büyüklüğündeki bir deprem sonucu ortaya çıkabilecek bina hasarları, olası can kaybı ve yaralı sayıları, altyapı ve yollara dair durumlar senaryolaştırıldı. Araştırmalar, 7.5 şiddetindeki bir depremde yapı stokunun yüzde 50’sinden fazlasının hasar alacağını gösteriyor. Olası bir depremde ilçede çok ağır hasarlı bina sayısının 782, ağır hasarlı bina sayısının bin 306, orta hasarlı bina sayısının 3 bin 394, hafif hasarlı bina sayısının 3 bin 939 olacağı tahmin ediliyor.