ABD'li yatırım bankası Bank of America (BofA) değerli metal piyasasına ilişkin yeni tahminlerini yayımladı. Banka altın, gümüş, bakır gibi değerli metallerde 2025'e kadar yükseliş yaşanacağını öngördü.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri düşürmeye başladığında yatırımcıların piyasaya geri döneceğini belirten analistler merkez bankalarından gelen güçlü talebin yeni fiyat tahminlerinde etkili olduğunu belirtti.

Dev banka, ons altın ve ons gümüşün önümüzdeki 12 ayda sırasıyla 3 bin dolar ve 30 doların üzerine çıkacağı öngörüsünde bulundu. Bu rakamlar altın için mevcut seviyeden yüzde 28, gümüş içinse yüzde 8 daha yüksek bir seviyeye işaret ediyor.

FİYAT TAHMİNİN GEREKÇELERİNİ SIRALADI

Bankanın emtia stratejisti Michael Widmer, merkez bankaları para politikalarını sıkılaştırırken altının direncini koruduğunu belirterek, "Merkez bankalarından ve Çin'in bireysel alıcılarından gelen talep güçlü. Batılı yatırımcılar faiz indirimleri konusunda adım atarsa sarı metal bir basamak yukarıya çıkacak" dedi.

Raporda, "Daha önce Fed'in birinci çeyrekte faizleri düşürmesi halinde ons başına 2 bin 400 dolar fiyat tahmininde bulunmuştuk. Şimdi bu rakamı yükseltiyor ve altının 2025'e kadar ons başına 3 bin dolara yükseleceğini öngörüyoruz" ifadelerine yer verildi.

GÜMÜŞ, BAKIR, ALÜMİNYUM...

Öte yandan raporda gümüş için de ons başına 30 dolar tahmininde bulunuldu. Rapora göre, gümüşün değerli metallerdeki yükselişten ve güçlü endüstriyel talepten faydalanacağı, bu nedenle 2025'te ons başına 30 dolar seviyesini görebileceği belirtildi. 

Banka, bakır ve alüminyum gibi diğer metaller için de tahminlerini paylaştı. Buna göre, bakırın ve alüminyumun 2026 yılına kadar sırasıyla ton başına ortalama 12000 dolar ve 3250 dolara yükselebileceğini değerlendiriyor.