ABD'nin en büyük bankalarından Bank of America, 'Türk bankaları yeniden radarda' başlıklı bir rapor yayımladı. Analist David Taranto imzalı raporda, yıllar sonra Türk bankalarına yatırımcı ilgisinin arttığına işaret edildi.

Raporda "Son etkileşimlerin yoğunluğu, tek haneli faizlerin ve kredi notunda artış beklentisinin olduğu 2013 öncesi dönemi anımsatıyor. Bu kez düşük seviyede pozisyonlanma, enflasyon, faizlerde normalleşme görünümü ve bankaların reel getirileri ilginin sebepleri arasında" ifadesine yer verildi.

Önceki yılların aksine bu kez uzun vadeli yatırım yapan fonların borsaya girişlerde hakim konumda olduğu belirtilerek "Ortak görüş, Türkiye'nin normalleşme temasına en iyi bankaların ayak uyduracağı yönünde. Neredeyse her toplantıda enflasyon beklentileri, kur görünümü ve ortodoks politikaların sürdürülebilirliğiyle ilgili sorular masada" ifadesine yer verildi.

Raporda regülasyonların, borsayı hedge fonların oyun alanı olmaktan çıkardığı belirtilerek "Açığa satış yasağı ve yüksek offshore TL fonlama maliyetleri hedge fonlarını işlem yapmaktan alıkoyuyor" dendi.

Yükseliş beklentileri ve temel endişelere dair olarak ise "Boğa görüşünde olan yatırımcılar kredi notu konusunda 2000'lerin başındaki gibi artışın başında olduğunu düşünüyor. Diğer taraftan değerlemeler, düşüş beklentisindeki yatırımcı için bir sorun olarak kalmaya devam ediyor." değerlendirmesi yapıldı.

Bankaların uzun zamandır bir sonraki çeyreklik döneme odaklı olarak işlem gördüğünü belirten analist, "Şu anki döngüde bizim için temel değişim, soruların orta vadeli görünüme kaymış olması. Faizlerin zirve yapmasının ardından bankaların temel hikayesinin ilk çeyrek sonrasında hızlanmasını bekliyoruz" ifadesi kullanıldı.

Raporda CDS ve tahvil piyasalarında hızlı toparlanma olduğu, hisse senetlerinin de peşinden geleceği belirtilerek Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi hisseleri için 'Al' tavsiyesi verildi.

BANKA HİSSELERİNDE YÜKSELİŞ

Raporun etkisiyle bugün Borsa İstanbul'da banka hisselerinde sert yükselişler görülüyor. Bankacılık endeksi saat 12.30 itibarıyla yüzde 6'nın üzerinde artıda.

BIST 100 endeksi de banka hisselerindeki yükselişin etkisiyle yüzde 2'nin üzerinde artıda seyrediyor.