Yaklaşık iki aydır neredeyse aralıksız yükselen ve keskin hareketlerin görülebildiği bankacılık endeksi bankaların kârlılığına yönelik açıklamaların ardından geriledi.

Mart ortasından bu yana birkaç gün hariç aralıksız yükselerek yüzde 40'a yakın prim yapan bankacılık endeksinde bazı günlerde ani kayıplar görülebiliyor.

Dün yüzde 2,3 yükseldikten sonra güne yatay başlayan bankacılık endeksi kısa süre sonra eksiye döndü. Kayıplar İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran'ın açıklamalarının ardından hızlandı.

Aran, bugünkü açıklamalarında bankacılık sektöründe kredi büyümesinin bu yıl büyük ihtimalle tarihi düşük seviyede gerçekleşeceğini belirtirken, kârlılığın da düşük olduğuna dikkat çekti.

'AÇIKLAMANIN ARDINDAN SATIŞ BASKISI ARTTI'

ALB Yatırım Baş Ekonomisti Filiz Eryılmaz, bankacılık endeksinin daralan faiz marjlarına rağmen sene başından bu yana yabancı yatırımcının da artan ilgisiyle güçlü yükseliş kaydettiğine dikkat çekti.

Eryılmaz, "Yabancı yatırımcıların son 2-3 haftada bankalara göre holdingler ve ulaştırma tarafında daha güçlü pozisyonlandığını gördük. Bankalar tarafındaki girişlerde diğer sektörlere göre azalma var. Son 2 haftadır bunu görüyoruz. Bankacılık endeksi güne satış baskısıyla başladı. Aran'ın bankaların kârlarının ve kredi büyümelerinin sıkıntılı dönemden geçtiği açıklamalarının ardından satış baskısı biraz daha arttı diyebilirim" dedi.

Bankacılık endeksi gün ortasında yüze 2,2 düşüşle 13,362 puana kadar geriledikten sonra saat 16.15 itibarıyla kayıplarını azaltarak yüzde 1,7 ekside seyretti.