Bankacılık sisteminde TL likidite fazlası dün 14 milyar TL gibi sınırlı bir tutara gerilerken Reuters'a bilgi veren üst düzey bir bankacı, "Önümüzdeki dönemde likidite fazlasının tamamen ortadan kalkması ile birlikte, TCMB'nin yeniden açık piyasa işlemleri ile fonlama yapmaya başlaması beklenebilir. Likidite fazlasının etkilerinin ortadan kalkması ve para piyasası faizlerinde gözlenen artışın devamı, mevduat faizleri üzerinde yukarı yönlü bir harekete neden olabilir" dedi.

Bankacılar TL likidite gelişmlelerinin gecelik faizleri hali hazırda yüzde 45 politika faizinin üzerine taşıdığını, sürecin devamının mevduat faizleri üzerinde yukarı yönlü hareket getirebileceği görüşünde.

TCMB açık piyasa işlemleri bankacılık sistemindeki fonlama yapısında bugün sınırlı bir paya sahip. Lokal bankalarla yapılan swaplar ise fonlamanın ana kaynağı ancak beklenti bunun artık değişebileceği yönünde.

Kur korumalı mevduat dönüşleri ve bankacılık sistemindeki TL payının artması, likidite fazlasına neden olan unsurlar. Zorunlu karşılıklar ve bankaların faiz artış sonuna doğru değişen kullanım tercihleri de likiteyi etkilen unsurlar.

Ocak sonunda TCMB'nin toplamda 750 milyar TL likiditeyi çekmesine neden olan süreçte önce depo ihaleri durdu. Şimdi ise bankacılık sistemindeki likitide fazlası ortadan kalkmak üzere. Geçen hafta 200 milyar TL'nin üzerinde olan likidite fazlası Salı günü 35 milyar TL'ye dün ise 14 milyar TL'ye geriledi.

Tüm bu gelişmelerle gecelik piyasada faizler de bir süredir %45 seviyesindeki politika faizinin üzerinde oluşuyor. Gecelik repo faizi Salı günü %46.38 dün %46.02 seviyesinde oluştu.

Bankacılar kısa sürede likidite fazlasının ortadan kalkacağı için TCMB'nin repo başta olmak üzere açık piyasa işlemlerini (APİ) fonlamasına ağırlık verecebileği görüşünde. Sürecin mevduat faizlerinde de yukarı etkisi izlenecek.

DEPO İHALELERİ BİTTİ, SON VADE DÜN DOLDU

TCMB'nin düzenlemelerle bankaların tesis etmesi gereken zorunlu karşılıklarda yarattığı artış likiditenin kalıcı çekilmesini sağlarken geçici likidite işlemlerinde ise depo ihaleleri öne çıkıyordu.

TCMB 22 Şubat'tan itibaren yeni TL depo alım ihalesi açılmadı ve son TL depo alım ihalesinin vadesi dün doldu.

Ocak ayının sonunda piyasada oluşan likidite fazlası; 140,7 milyar TL gecelik vadede, 602,5 milyar TL ise TL depo alım ihaleleri ile yaklaşık 743,2 milyar TL sterilize edilmişti.

Veriler de bankacıların beklentileri de TCMB'nin artık açık piyasa işlemlerinin fonlama içerisindeki payını artırmaya başlayabileceğini gösteriyor. Hali hazırda 5 milyar TL olan haftalık repo stoku TCMB fonlamasının oldukça sınırlı bir bölümünü oluşturuyor.

SWAP ETKİSİ

TCMB'nin faiz artırım patikasının sonuna geldiği beklentisi ile bankalar Ocak ayı sonunda swap stokunu yaklaşık 10 milyar dolar artışla 48 milyar dolara yükseltti. Bu süreç yüksek TL likidite yaratmıştı.

Şubat ayında ise vadesi gelen swapların kademeli olarak kapanması ile piyasada oluşan geçici likiditenin bir kısmı ortadan kalktı. TCMB swap stoku yeniden 40 milyara doğru geriledi.