Yusufeli ilçesinde temeli 26 Şubat 2013'te atılan Yusufeli Barajı ile hidroelektrik santrali inşası tamamlandı. İnşa sürecinde halk, köylerinden yeni yerleşim yerlerine taşındı.

2022'de su tutmaya başlayan baraj Yusufeli, Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köylerini sular altında bıraktı.

Barajda türbinlerin dönmeye başlamasıyla enerji üretimi için testler devam ederken, feyezan tedbiri kapsamında baraj suyunun bir bölümü tahliye edildi.

Su seviyesinin 30 metre çekilmesiyle daha önce su altında kalan 7 köyden biri olan Tekkale köyündeki ev, okul ile yolların yanında Orta Çağ'da yapıldığı tahmin edilen Tekkale Köyü Kalesi de gün yüzüne çıktı.

Eski yerleşim alanlarını yakından görmek için köye gelenler, duygusal anlar yaşayarak su altında kalan hatıralarını yad etti.

"ANILARIMIZI TAZELİYORUZ"

Sular altına kalan köyünü ziyaret eden Mithat Demirkıran, "Burada doğdum, büyüdüm. Anılarımız sular altında kalmıştı. Barajda su seviyesinin düşmesiyle sular altında kalan köyümüz yeniden gün yüzüne çıktı. Biz de buraya gelerek anılarımız tazeliyoruz" diye konuştu.

Eşi ile köy yakınına gelen Nazire Demirkıran da "Buraya gelin geldiğimde baraj yapılacağı söylentileri vardı. Yıllar sonra baraj yapımı gerçekleşti ve köyümüz sular altında kaldı. Burada eşimin ve ailesinin pek çok anısı var, onlar için çok üzüldüm" dedi.

Güriner Durur da "Suların çekilmesiyle yeniden gün yüzüne çıkan köyümüze, evlerimize bakıp anılarımızı hatırladık" ifadesini kullandı.