1959'da Ruth Handler isimli girişimcinin kızı Barbara'dan esinlenerek yarattığı Barbie oyuncak bebeği bu yıl 65 yaşına girdi... 

Piyasaya ilk sürüldüğü zamanlarda ince uzun, sapsarı saçları olan ve renkli gözlü Barbie bebeği zaman içerisinde bazı değişiklikler geçirse de popüler kültürü etkilemeye devam ediyor. 

Bu yıl Barbie bebekler farklı renk, saç dokusu, vücut şeklinde piyasaya sürülürken Barbie bebeklerinin üreticisi Mattel'in Yönetici Başkan Yardımcısı Lisa McKnight İngiliz haber ajansı Reuters'a konuştu. 

McKnight, "Barbie eskiden güzelliği tek bir açıdan veriyor ve tek boyutlu görüyordu. Fakat şu an birçok Barbie var ve biz de bu şekilde bakıyoruz markaya" dedi. Barbie'nin 35 farklı cilt tonunda, 97 farklı saç tarzında ve 9 farklı beden şeklinde satışta olduğunu hatırlatan McKnight, 2023'te 8 Oscar ödülü adaylığı elde eden Barbie filminin de etkili olduğuna dikkat çekti. 

Barbie'nin uzun yıllar içerisinde genç kızlara güçlü olmayı öğrettiğini belirten uzmanlar, ikinci dalga feminizm akımında da Barbie'nin etkisi olduğuna dikkat çekti.