Barcelona, teknik direktör Xavi'nin 30 Haziran'dan sonra görevine devam etmeyeceğini açıklamasının ardından yeni hocasını bulmak için şimdiden çalışmaya başladı.

Katalan ekibi için bu seçim kolay olmayacak. Ligde zirvedeki Girona'nın 11, ikinci sıradaki Real Madrid'in 10 puan gerisine düşen Barcelona'nın, büyük bir sürpriz olmazsa bu yıl şampiyonluğa ulaşması zor görünüyor.

Görev süresinin son iki yılına girecek olan Barcelona Başkanı Joan Laporta'nın düşündüğü isimlerden biri, Brighton'da harika bir iş çıkaran teknik direktör Roberto de Zerbi.

İtalyan teknik adam, Barça'da çok sevilen ve A takıma liderlik etmesi için aradıkları profile uyan bir antrenör. Katalan kulübü, Avrupa'da teknik direktörlük deneyimi olan, gençliği enerjiyle birleştiren ve aynı zamanda kazanma açlığıyla gelen bir koç istiyor. De Zerbi de bu profile uyuyor.

PREMIER LİG'DE BEKLENTİLERİ KARŞILADI

44 yaşındaki İtalyan çalıştırıcı, Premier Lig'de mükemmel bir sezon geçiriyor ve Barça'dan Ansu Fati'yi kiralık olarak kadrosunda bulundurduğu takımını yedinci sıraya yerleştirdi.

İngiliz ekibi ile 2026 yılına kadar sözleşmesi var ve çeşitli kaynaklara göre, Brighton sözleşmesini bir yıl daha uzatmak ve maaşını iki kat artırarak 20 milyon Euro'ya çıkarmak istiyor.

Buna rağmen Barcelona onun yedek kulübesi için en iyi seçeneklerden biri olduğunu düşünüyor.

SÜRPRİZ ADAY ARTETA

Ancak tek seçenek De Zerbi değil. Bir diğer aday da Mikel Arteta.

Kulüp İspanyol çalıştırıcıya çok değer veriyor, ancak uzun süredir Arsenal'de bir yapı kurmaya çalışan Arteta'nın ayrılmasının kolay olması beklenmiyor.

Arteta, Guardiola'nın ekibinde antrenör olarak eğitim gördüğü ve uzun yıllar La Masia'da oyuncu olarak yetiştiği için, Barcelona kültürünü temsil ediyor. Barça DNA'sının ne olduğunu tam olarak bildiği açık.

RAFA MARQUEZ SEÇENEĞİ

Eğer Xavi sezonu tamamlayamazsa, teknik direktör adayları arasındaki bu isimlerin sezon ortasında göreve gelmesi beklenmiyor.

Böyle bir durumda yedek kulübesinde oturacak kişi, fırsat doğması halinde bundan memnuniyet duyacağını daha önce de ifade etmiş olan Rafa Marquez olacak.