2013 yılından beri Arnavutluk'un başbakanı olan Edi Rama'nın başkent Tiran'da bir grup basın mensubuyla yaptığı ayaküstü görüşme gündem oldu... 

Kendisine soru soran gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rama daha sonra Syri TV'nin muhabiri Ambrozia Meta'nın Sazan adasındaki yatırım projesi ile ilgili soru sorması üzerine sinirlendi. 

Soru-cevap faslını sonlandıran Rama, yoluna devam etmeden önce Meta'yı itti. Kameraların önünde yaşanan olay büyük tepki çekerken Meta açıklamalarda bulundu. 

Meta, "Ben ona Sazan adasındaki yatırım projesi ile ilgili bir soru sordum ve o da bana 'Git kendin bak' dedi ve eliyle yanağıma dokundu. Ona bana dokunmamasını söyledim" dedi. Meta, "Maalesef, Başbakan Rama, gazetecilere yönelik kibirli yaklaşımını sergiledi. Başbakanının kamu yararını ilgilendiren konularda kendisine yöneltilen sorulara yanıt verirken kendisini konrol edememesine üzüldüm" dedi. 

RAMA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Rama da eski adıyla Twitter olarak bilinen X'te açıklama yaptı. Rama bütün soruların sabırla yanıtlandığını yazarken, "Özür dilemek mi? Özür dilemek zorunda olmadığım gibi basını küçümseyen lider nitelemesini de reddediyorum. Çünkü burada ve uzun yıllar boyunca hiçbir gazeteciyle herhangi bir tartışmaya girmedim" dedi. 

Arnavut Gazeteciler Birliği, "Meta'nın Rama'ya basın toplantısı sırasında herhangi bir konuda soru sorma hakkı var. Başbakan sadece soruya bir yanıt vermemezlik yapmadı ayrıca Arnavut turizmindeki en büyük projelerden biri olan ve kamu yararına olabilecek bir bilgiyi paylaşmadı.