Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde iki dönemdir başarıyla görev yapan başhekim Profesör Doktor Murat Gündüz'ün istifa ettiğini öğrendik. Başhekim Gündüz sadece kendisi değil tüm ekibi ile birlikte görevden affını istemiş.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Meryem Tuncel'den görevden affını isteyen Gündüz ve ekibinin yönetim kadrosundan uzaklaşması ile birlikte Adana’nin bu önemli Hastanesi kısa bir süreliğine yönetimsiz kalmış gibi gözüküyor.

Ancak edindiğim bilgileri göre Profesör Doktor Hafize Yalınız'ın bu önemli göreve getirileceği söyleniyor. Sanıyorum büyük ihtimalle bu gerçekleşecek ve Profesör Doktor Hafize Yalınız Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin yeni Başhekimi olacak.


Prof. Dr. Doktor Murat Gündüz

Fakat bu arada Murat Gündüz ve ekibinin de bu kadar başarılı bir görev suresinden sonra neden ayrıldıkları neden istifa ettikleri veya neden görevden affını istedikleri ise ayrı bir tartışma konusu. Murat Gündüz deprem felaketinin yaşanmasının ardından çok büyük sıkıntılara giren hastaneyi hizmete devam ettirmek için büyük uğraşlar vermişti.

Bir yandan güçlendirme çalışması yapılması gereken hastane boşaltılıyor, güçlendirme projeleri ihaleleri hazırlanıyor, bu süreç tamamlanıyor iken diğer yandan da hastanenin Adana'da varlığını devam ettirmesi için yeni bina yeni hizmet alanları arayışını sürdürülüyordu.

Sonunda büyük ölçüde Yüregir Devlet hastanesine transfer edilen hastane kadrosu eski hizmet geleneğini burada belli oranda da olsa sürdürmeye devam etmeye başarmıştı. Öylesine zorlu bir süreç ardından tam da işler rayına oturmaya başlamışken Başhekim Murat Gündüz ve ekibinin görevden affını istemeleri bence çok manidardır. Eminim rektör Meryem Tunçel'in bu konuda
bir tasarrufu, söyleyecekleri olabilir.

Prof Dr. Hafize Yalınız görevi Prof. Dr. Murat Gündüz'den devraldı

Elbette ki bu idari bir değişiklik olduğu için böyle bir istifayı kabul edip etmemek tamamen Sayın rektörün kendi insiyatifindedir. Fakat şunu da söylemeliyiz ki; başhekim Murat Gündüz Balcalı Hastanesi'nden aniden giderken birçok cevapsız soru ile birlikte gidiyor!..