Adana’da yıllardır kangren niteliğindeki başıboş köpek sorunu son günlerde, dehşet boyutuna vararak telafisi mümkün olmayan yaralara yol açtı.

En son hatırlayacağınız gibi İmamoğlu ilçemizde bir teyzemiz, sabah erken saatlerinde başak edilen soğan tarlasında başıboş köpeklerin saldırısıyla feci şekilde parçalanarak katledildi. 

Evet, katledildi diyorum, çünkü bu olay sonuç itibariyle ek çok paydaş kuruma sorumluluk yükleyen bir katliamdır.

Bu satırları takip edenler kolayca bileceklerdir ki, ben de yıllardır bu başıboş köpek sorunu konusunda belki onlarca yazı kaleme aldım. 

Kimi yazılarım yetkilileri harekete geçirdiyse de zaman içinde bunların yetersiz kaldığını üzülerek gözledim. 

Çünkü yasal olarak bütün belediyelerin kendi ilçe sınırları içinde hayvan barınakları kurması ve kısırlaştırma yapması zorunluluğu varken bu yasaya sadece Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Belediyesi uyuyordu ancak orada da yetersizlik söz konusuydu. 

Diğer belediyeler ise ne yasayı, ne sorunları, ne faciaları “takmıyorlardı.”

Ama bu sorun da çözülmeliydi. 

Çünkü başıboş köpeklerin İmamoğlu’nda yol açtığı facianın yarın bir gün Çukurova’da Seyhan’da yaşanması an meselesiydi.

Zaten Adana’nın her köşesinden Seyhan’dan, Çukurova’dan, Yüreğir’den, Sarıçam’dan bu sorunlarla ilgili şikayetler geliyor, insanlarımız başıboş sokak köpekleri yüzünden yürüyemedikleri, kendilerinin ve çocuklarının canlarından endişe ettiklerini belirtiyorlar. 

Ancak bütün bunlara rağmen, belediyeler bu hayati sorunun köklü çözümü konusunda ayak diretiyorlar, ipe un seriyorlardı. 

Fakat bu böyle gidemezdi, gitmemeliydi. 

İşte tam da bu sırada Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, duruma el koydu!

Eğer belediyeler kendiliklerinden bu sorumluluğu yerine getirmiyorlarsa şimdi zorunlu olarak ellerini taşın altına koyacaklardı. 

Emir demiri kesecekti!

Vali Yavuz Selim Köşger, yeni belediye başkanlarıyla yaptıkları Genel Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı’nda Adana sokaklarında tehlike arz eden sokak hayvanlarının durumunu değerlendirdiklerini söyledi.

Vali Köşger,"Geçici bakım evi kurması zorunluyken geçici bakımevi bulunmayan Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam Belediyelerinin geçici bakımevi kurmaları için gerekli çalışmaları ivedilikle yapmaları, bakımevi bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Belediyesinin ise kısırlaştırma sayısını artırmaları, geçici bakımevi bulunan ancak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği'nde istenen şartları sağlamayan Ceyhan ve Kozan bakımevlerinin yönetmeliğin istediği şartları sağlayacak şekilde yeniden yer seçimi yapması talimatlarımızı başkanlarımıza ilettik." dedi.
 
İmamoğlu ve Karataş ilçelerimizde istenen şartlara uygun geçici bakımevi oluşturulması hususunda gerekli çalışmaların yapılması talimatını verdiklerini aktaran Vali Köşger, "Bakımevi kurma zorunluluğu bulunmayan ancak ilçelerindeki sahipsiz hayvanları rehabilitasyon amaçlı en yakın bakımevine götürmek için toplama aracı ve toplama ekibi oluşturmaları gereken Karaisalı Pozantı, Yumurtalık, Tufanbeyli, Feke, Aladağ, Saimbeyli Belediyelerinin ise hayvan refahına uygun toplama aracı tahsis etmeleri ve bu araçta görev alacak eğitim verilmiş toplama ekibi oluşturmaları hususlarında da ilgili başkanlarımızı talimatlandırdık." şeklinde konuştu.

Vatandaşlarımızın sokaklarda huzur içerisinde bulunmalarının en önemli öncelikleri olduğunu dile getiren Vali Köşger, "Son zamanlarda sahipsiz ve başıboş hayvanların; trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüklerini, öğrenciler başta olmak üzere vatandaşlarımızı tedirgin ettiklerini hatta ölümlerine neden olduklarını üzülerek görmekteyiz. Üzücü hadiselerin yaşanmaması için verdiğimiz bu talimatlar kapsamda yerel yönetimlerce yapılacak çalışmaların takipçisi olacağız." şeklinde konuştu.

Bu kibar ama kesin bir üslupla yapılan açıklama belediyelere, şehrin en üst düzey devlet yöneticisi olan Vali’nin talimatıdır.

Bir emirdir.

Yapılması kamu yararı adına bir zorunluluktur. 

Adana’ya geldiği günden bu yana aldığı kararlar ve uygulamalarla halkın yararına hizmetler yapan bir Vali profili çizen Yavuz Selim

Köşger’in bu önemli sorundaki tavrı da takdire şayandır. 

Eminim ki Vali Bey, verdiği bu talimatın da yerine getirilip getirilmediği konusunda, emrinin takipçisi olacaktır!..