Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, göreve başladıktan sonra uzun bir süre kamuoyuna mesajlarını kişisel Twitter hesabından vermeyi tercih etmişti. Son zamanlarda TV programı ve röportajlar ile uygulanan programa ilişkin daha fazla bilgilendirmelerde bulunuyor.

Bugün sizlerle; Sayın Şimşek‘in üç gün önce basına kapalı olarak iş ve finans dünyası temsilcileri ile yaptığı yemekli toplantıda, kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlardan çıkarttığım önemli konuları paylaşmak istiyorum (Paylaşacağım notlar, toplantıda yer alan üç arkadaşımdan aldığım bilgilerdir).

KONUT KİRALARINDA %25 ORAN SINIRLAMASI UZATILMAYACAK

- Sayın Cumhurbaşkanımızın uyguladığımız programa tam desteği var. İster inanın ister inanmayın. Zaten ben seçim sonrasına yönelik beklentilerinizi de anlamlandıramıyorum. Seçim sonrası da bu program aynı şekilde sürecektir, sabır ve kararlılıkla bunu uygulayacağız.

- Konut kiralamalarında kira artış oranını %25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te bitecek olan düzenlemeye, önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulmayacak ve süre uzatılmayacak.

- Bir kişinin birinci evine farklı, ikinci evine farklı vergi ve evin değerine göre farklı vergi gibi uygulamaları planlıyoruz.

- Firmaların yatırım projeleri için alacakları teknoloji/strateji puanı dikkate alınarak; toplam yatırım tutarı en az 1 milyar Türk Lira’sı olan yatırım projelerine, aracı bankalar kanalıyla Yatırım Taahhütlü Avans Kredi (YTAK) tahsis edilecek vade azami 10 yıl olacak.

- Fiyatlama ve geleceğe yönelik beklentilerimizi geçmiş enflasyona değil, beklenen enflasyona göre yapacağız.

- Rezerv biriktirmeye devam edeceğiz.

- Cari açığımızın en önemli nedeni 30 milyar doları bulan altın
ithalatımız.

- Geçen yılın yüksek enflasyonlu ayları, endeks hesaplamasından çıkınca; 2024 yılı ikinci yarısında enflasyonda düşme göreceksiniz.

- Bankacılar burada, hepsi iyi insanlar, ancak onlara kural koymazsak memleketin hayrını düşünmezler bildiklerini okurlar, ne yapalım hayatın gerçeği bunlar.

- Hammadde ve yarı mamul ithalatındaki yüksek gümrük vergilerinin indirimi, bu aşamada mümkün değil.

- Şimşek, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı’nın kredi kartı taksit sınırlamasına yönelik sorusuna; dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülkeyiz ve bu uygulamalar vatandaşın gelirinden fazla harcamasına neden oluyor, bu iyi bir şey değil dedi.

- Gabar’da şu anda toplam tüketimin %3’ü petrol üretiyoruz, bu diğer yerlerdeki toplam üretim artışı ile %10’a ulaşabilir. Ancak bu tip enerji ithalatı azalmasına yönelik projeksiyonlara dayanan bir program yapmadık.

- Yabancılarla ilgili swapların açılmasına yönelik soruya; sadece sorunun farkında olduğunu söylemekle yetindi.

- Kamu borçlanmasında, sabit kuponlu araçlar ve TL ağırlıklı olarak borçlanma yapılacak.

- Kur Korumalı Mevduat uygulamasının akıbetine ilişkin soruya; bu uygulamayı piyasayı bozmadan bitireceğiz ama süre vermiyorum, şirketlerdeki Kur Korumalı Mevduat kaynaklı vergi avantajını kaldıracağız.

SABİT GELİRLİLER İÇİN, TÜNELİN UCUNDA IŞIK GÖRÜNMÜYOR!

Yukarıda sorulan sorulara verilen yanıtlardan çıkardığım sonuçlar;

- Rasyonel zeminde kalınmaktan başka seçenek olmadığının artık kabul edildiği, aksi durumda hareket edilmesi durumunda toparlamanın mümkün olamayacağı anlaşılmış görünüyor,

- Asgari ücrete yılda bir defa ve beklenen enflasyona göre zam yapılacağı,

- En düşük emekli aylığı ve emekli maaşlarına yapılacak artışların en dip noktada kalacağı,

- Kredi kartı taksit sayıları artırılmayacak, zaten krediye erişim de mümkün olmayacağı için harcayacak parası olmayanlar enflasyon nedeni de olamayacak!

- Kur Korumalı Mevduat uygulamasında Kurumlar Vergisi istisnası, Torba Yasa Teklifi ile 30 Haziran 2024’e uzatılıyor. Bu uzatma yapılırken Cumhurbaşkanı’na 6 aylık dönemler halinde 3 kez uzatma yetkisi veriliyor. Kurumlar Vergisi mükelleflerinin Kur Korumalı Mevduat uygulamasına tanınan istisna nedeniyle 2022 yılında 32.6 milyar TL ve 2023 yılında da yaklaşık 60 milyar TL vergi ödemedikleri dikkate alındığında; istisnanın 30.06.2024’te kaldırılacağı, ancak istisna tanınmayan KKM uygulamasının 01.01.2027’ye kadar süreceği anlaşılıyor.

- Türk vergi sisteminin adaletsiz, dolaylı vergiler üzerine kurulu yapısı korunacak,

- “Nereden buldun” sorusunun sorulmamaya devam edeceği, servet beyanı ve servet vergisinin yasak kelimeler olduğu,

- Son iki yılda üzerinde deney yapılan sabit gelirlilerin, önümüzdeki sürecin de kaybedeni olarak daha fazla acı çekeceği,

- Ülkemizi, nüfusun %5’inin servetinin %95’inden daha fazla olduğu bir duruma getirenlerin de amacına ulaştığını söylememiz gerekiyor.

Önümüzdeki 3 yılın şarkısı; Kayahan’ın “Sana sevdanın yolları, bana kurşunlar” olacak gibi...