CHP’li adayların zaferiyle sonuçlanan 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçti.

Adana’da da Büyükşehir’de, Seyhan’da, Çukurova’da ve Yüreğir’de tıpkı Yumurtalık’ta, Karataş’ta, İmamoğlu’nda, Tufanbeyli’de ve Aladağ’da CHP, seçimlerde adeta tarih yazarak belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerine damgasını vurdu.

Elbette ki nüfusları yüksek olan Seyhan, Çukurova ve Yüreğir gibi merkez ilçeleri kazanmış olmanın ayrı bir belirleyici özelliği var CHP açısından.


Oya Tekin

Çünkü bu üç ilçe nüfus olarak Adana’nın yüzde 80’ine tekabül ediyor. Adana halkı, CHP’ye teveccüh göstererek hem değişimden yana olan tavrını koydu hem de aynı zamanda CHP’ye tarihi bir sorumluluk yükledi.

Evet, şimdi CHP’li belediye başkanların üzerlerinde tarihi bir sorumluluk var. Yüreğir, Yumurtalık gibi ilçeleri 30, 40 yıl sonra aldılar örneğin. CHP’li başkanlar halkın bu teveccühünü karşılıksız bırakmamak için kolları şimdiden sıvamalılar.


Ali Demirçalı

Ancak, hemen belirteyim ki CHP’li Belediye Başkanları özellikle de yeni seçilenler henüz hala tebrikleri kabul etmekle meşguller.

CHP’li belediye başkanlarını henüz sahada göremedik. “Sahada göremedik” derken, esnaf ziyaretlerine, düğün derneklere, cenazelere, toplantılara gitmiyorlar demiyoruz. Ancak belediye başkanlığını da bu tür sosyal geçitlerden ibaret sanmaktan bir an önce vazgeçmeliler.


Emrah Kozay

CHP’li belediye başkanlarını, ekmek kuyruğundaki dar gelirli vatandaşların yanında görmek istiyoruz mesela; CHP’li belediye başkanlarını delik-deşik olmuş yılların ihmali olan sokaklarda
asfalt çalışmasına nezaret ederken görmek istiyoruz; CHP’li belediye başkanlarını sabahları okullarına aç karnına giden yoksul öğrencilere beslenme çantasını ellerine tutuştururken görmek istiyoruz;

CHP’li belediye başkanlarını parası olmadığı için aç yatmaya hazırlanan üniversite öğrencilerine akşam kumanyası verirken görmek istiyoruz; CHP’li belediye başkanlarını geceleri zifiri karanlık olan cadde ve sokakların aydınlatmaları yaparken görmek istiyoruz, CHP’li belediye başkanlarını yürünemeyecek biçimde işgal edilmiş şehrin önemli cadde ve sokaklarının kaldırımlardaki işgale son verirken görmek istiyoruz, CHP’li belediye başkanlarını otopark yeri bulunmadığı için kaldırımları geçilmez kılan otopark sorununa çözüm ararken görmek istiyoruz;
CHP’li belediye başkanlarını artık gözlerimizi ve ruhumuzu yoran Arapça tabelaları Türkçeleriyle değiştirirken görmek istiyoruz; CHP’li Belediye Başkanlarını borç açıklarken değil yeni projelere başlandığını açıklarken görmek istiyoruz; Özetle Adana’daki CHP’li Belediye Başkanlarını artık makamlarda tebrik kabul ederken ya da basına fotoğraf çektirmek amacıyla düzenlenmiş geziler yerine, Adana’yı güzelleştirecek, sorunları giderecek, halkın yarasına merhem olacak
çalışmalarda görmek istiyoruz.

Ve artık şu hoş geldiniz ziyaretlerine de bir son vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz.
“Daha önümüzde 5 yıl var” diye bir rehavete girmemenizi öneriyoruz. Sanmayın ki 5 yıl çok uzun bir zamandır.

Göz açıp kapatıncaya kadar geçer. Bu nedenle her günün kıymetini bilmelisiniz. Unutmayın yıllardır birikmiş sorunlarla mücadele eden Adana’nın boşa geçirecek bir tek günü bile yoktur.

Ve unutmayın ki sizler şu an günlerini boşa geçirenlerin koltuklarında oturuyorsunuz!..