Altı yaşında keman, mandolin, 7 yaşında bağlama ve halk müziği dersleri aldı. 10 yaşında ‘Kara kaşlı esmerdi kim bilir kimi sevdi’ adlı ilk bestesini yaptı. Uzun süre yaylı tambur çaldı. ‘Ruhumda titreyen sonsuz bir alevsin’ şarkısı ilk profesyonel bestesi olurken o henüz 14 yaşındaydı. 16 yaşında caz ve rock müziği ile ilgilendi, nefesli sazlardan oluşan orkestralarda tenor saksafon çaldı. 1966’da TRT Ankara Radyosu sınavını iftiharla kazandı. 1968’de ‘Sensiz bahar geçmiyor-Başa gelen çekilirmiş’ bestelerinin bulunduğu ilk plağını çıkardı.

Sonrası malum. Orhan Gencebay, Orhan Baba, devlet sanatçısı oldu.

Severiz şarkılarını... Hele, “70’li yıllar çok kötü yıllardı. İnsanlar sokaklarda öldürülüyordu. 1975’te böyle bir Türkiye’de yaptım o besteyi. Türkiye’nin ağıtıdır, ağlanacak parçasıdır” dediği Batsın bu dünya şarkısını ayrı severiz.

49 yıl önceki Türkiye’nin ağlanacak haline bakıp bu ölümsüz besteyi yapan Orhan Baba bugün, Türkiye’de yaşayan milyonların perişanlığına ve 85 milyonun haline bakıp kariyerine yakışır hangi yeni besteyi yapardı?

Besteden önce rakamlar...

İsviçreli Credit Suisse bu yılki ‘servet dağılımında adalet’ raporunu açıkladı. Rapora göre Türkiye’de en zengin yüzde 1’lik kesim ülkedeki servetin yüzde 40’ını alıyor. Memleketimiz bu kritere göre Avrupa’da servet dağılımı adaletsizliğinde ilk sırada!

Yüzde 40’ı en zengin yüzde 1’e gidince gerisi bize kalıyor sanmayın...

Toplam servetimizden geriye kalan büyük pay da en zengin yüzde 5 ve en zengin yüzde 10’luk kesim arasında kırışılıyor. En zengin yüzde 1, yüzde 5 ve yüzde 10’luk kesim aslan payını aldıktan sonra sana, bana yani nüfusun yüzde 84’üne kazanın dibi kalıyor!

Sözde ‘sosyal devlet’ olan ve 23 yıldır adında ‘adalet’ olan parti tarafından idare edilen Türkiye’de en zengin yüzde 1’lik kesim servetin çoğunu götürürken bu oran kapitalist(!) Belçika’da yüzde 13.5.

Dünya Eşitsizlik Raporu var bir de. Verilere göre Türkiye’de nüfusun en çok kazanan yüzde 10’unun yıllık ortalama geliri, en az kazanan yüzde 50’lik kesimden 23 kat fazla!

Kısaca, dünyada gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerin başındayız!

‘Dış güçlerin’ rakamlarına inanmayanlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıkladı.  Türkiye’de sosyal yardım alan insan sayısı son 5 yılda 7 katına çıktı! Beş milyon hane, 20 milyon  insan sosyal yardım almadan yaşayamıyor. Elektrik faturasını dahi ödeyemeyenlerin sayısı 2019’da  1 milyon 343 binken 2023’te 4 milyon 379 bine yükseldi.

Memlekette ‘yoksul tanımına’ giren nüfus yüzde 22’ye çıkmış. Sadece İstanbul’da 2 milyon 837 bin yoksul var! İster inan ister inanma bu rakamlar TÜİK’e ve de 2022 yılına ait!

Türkiye’nin ve ‘AKP’ye oy vermezseniz hizmet mizmet alamazsınız’ diye tehdit edilen mega kentin yoksulları katlanırken, dün yeni Küresel Zenginler Listesi açıklandı...

İlk kez dolar milyarderleri listesinde boy gösterdik. Türkiye dünyada 26, Avrupa’da ilk 5’e girdi! İstanbul en fazla dolar milyarderine sahip şehirler arasında 22 milyarderiyle Londra, Moskova, Paris ve Milano’nun hemen ardında!

“Yazıklar olsun, yazıklar olsun / Kaderin böylesine yazıklar olsun.

Batsın bu dünya, bitsin bu rüya / Ağlatıp da gülene yazıklar olsun.

Şaşıran sen mi yoksa ben miyim bilemedim / Öyle bir dert verdin ki kendime gelemedim.

Of... of... of... of... of... of...”

Yani kardeşim Orhan Baba’nın 49 yıl önce of of dediğinden beter halimiz!

Türkiye’nin insan manzaralarına bakıp ölümsüz eserler yaratan Gencebay son bestesini kısa bir süre önce ‘hediye’ etti. Ama bu defa sevenlerinin gönlüne değil, AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum’a...

Şöyle diyor son bestesinde...

“İstanbul İstanbul büyük aşkımsın / Seni çok seviyorum sen muradımsın.

İstanbul İstanbul şimdi İstanbul / Sadece İstanbul yeniden İstanbul...”

Ne diyelim... Bir yanda her gün yatağa aç girenler, elektrik faturasını bile ödeyemeyenler, bir yanda fukarası bol İstanbul’da artan dolar milyarderleri ve açla tok arasında fark 23’e katlanmışken ‘sen muradımsın’ şarkısı 2024 Türkiyesi’nin kuyruklu yalan halini pek güzel anlatıyor!

Durum buysa, batsın bu dünya...