Almanya'nın önde gelen gazetelerinden BILD, Bayern Münih'in fitness şefi Prof. Dr. Holger Broich'in (49) çalışmaları hakkında kulüp içindeki şüpheleri birkaç kez gündeme getirdi. "Sky" da Broich'in görevden alınabileceğini yazmıştı. Geçen sezon 50'ye yakın sakatlık yaşayan Münih'in spor bilimcisi Broich, eleştirilerin hedefi oldu.

Broich, kulüpten gelen eleştirilere Kicker dergisinde şu şekilde yanıt verdi:

Gerçekler ortada. Bu yıl iyi bir performans gösteremedik ve çok fazla sakatlık yaşadık. Ama şimdi tek bir adamı seçip onu suçlamak hayal kırıklığı yaratıyor.

Kicker'a göre, Broich özellikle eski teknik direktör Thomas Tuchel'in (50) yönetimindeki antrenmanların dozajının birçok sakatlığa yol açacağı konusunda sık sık uyarılarda bulundu.

Broich bu durumu şu sözlerle eleştiriyor:

Tüm takımın, antrenörlerin, doktorların, fizyoterapistlerin sorumluluğu nerede? Şimdi her şeyin benim üzerime yıkılmasını büyük bir hayal kırıklığı olarak görüyorum. Bu bir iftira. Eğer sayısız sakatlığın sorumluluğunu sadece ben üstleniyorsam, bu çok kolay ve çok ucuz, biz bir takımız.

Broich ayrıca şunu merak ediyor:

Neden sadece bir kişi eleştiriliyor? Kötü bir sezon da iyi bir sezon da sadece bir kişiye bağlı değildir.

Dikkat çekici bir şekilde, Jupp Heynckes (79) de Broich'e yönelik şüphelere karşı eski kondisyonerini savundu.

Kulüp efsanesi Heynckes, "Sabah ilk gelen ve akşam antrenman sahasını en son terk eden o. İnanılmaz derecede çalışkan ve kararlı. İş birliği fevkalade işe yaradı. Ayrıca harika bir insan, saha görevlisi ve kulübün üst düzey yöneticileriyle iletişim halinde ve arkadaş canlısı ve son derece sadık." ifadelerini kullanarak Broich'e destek verdi.

Heynckes ayrıca şunları ekledi:

2014'te Leverkusen'den ayrıldığından beri Bayern'in elde ettiği büyük başarı nedeniyle şimdi ona eleştiri yöneltilmesinin haksızlık olduğunu düşünüyorum. Holger bunu hak etmiyor.

Eski takım doktoru Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt (81) da tartışmaya katılarak Broich'i savundu. Wohlfahrt, "Holger üst düzey bir profesyonel. Bu olumsuz muameleyi hak etmiyor. Gördüğüm kadarıyla en iyi fitness eğitmeni o." dedi.

BAYERN'DE DEĞİŞİM OLABİLİR

2023-24 sezonunda büyük sakatlık sorunlarıyla uğraşan Bayern'in önümüzdeki sezondan itibaren Broich'siz yola devam etmesi oldukça olası.

Yeni teknik direktör Vincent Kompany'nin Belçikalı Bram Geers gibi kendi atletizm uzmanını Münih'e getirmek istediği belirtiliyor.

Teorik olarak Broich, Geers ile birlikte çalışabilir ya da Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti ve kondisyoneri Giovanni Mauri'nin yaptığı gibi diğer faaliyet alanlarını üstlenebilir.

BARCELONA'YA GİDEBİLİR

Ancak Broich'in son açıklamalarının ardından bir ayrılık ihtimali giderek artıyor.

SPORT BILD'in kısa süre önce ortaya çıkardığı üzere, Broich şu anda FC Barcelona'ya transfer olabilir. Yeni Barcelona teknik direktörü Hansi Flick de Broich'in büyük bir hayranı.