Kurban Bayramı, birlik ve beraberliğin en güzel şekilde yaşandığı günlerdir, bayram mesajları ile de yakınlarımızı ve sevdiklerimizi güzel sözlerle mutlu etmek, bayramın maneviyatını yaşamak isteyenlerin hislerine yardımcı oluyor. Aileye ve arkadaşlara gönderebileceğiniz anlamlı bayram mesajları ile bu özel günün coşkusunu ve mutluluğunu paylaşabilirsiniz. İşte gönderebileceğiniz en anlamlı, resimli, kısa Kurban Bayramı mesajları...

BAYRAM MESAJLARI

Mübarek Kurban Bayramınız mübarek olsun! Bu bayramda sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve bereketli bir bayram geçirmenizi dilerim.

Kurban Bayramı'nın sevgi, birlik ve beraberlik duygularını hepimizle paylaşmasını dilerim. Bayramınız mübarek olsun!

Bu bayramda ihtiyaç sahiplerini de unutmayalım, onlara da yardım eli uzatalım. Kurban Bayramınız mübarek olsun!

Allah'ın emrini yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kurban Bayramımız mübarek olsun!

Kurban Bayramı'nın barış ve huzur getirmesi dileğiyle. Bayramınız mübarek olsun!

Aileye Kurban Bayramı Mesajları:

Sevgili ailem, Kurban Bayramınız mübarek olsun! Bu bayramda hep birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Birbirimize sevgiyle ve saygıyla bağlı olduğumuz için çok şanslıyım. Hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum.

Canım ailem, Kurban Bayramı'nın bereketi ve güzelliği hepimizi kuşatsın. Bu bayramda sevdiklerimizle bir araya gelerek, birbirimize olan sevgimizi ve bağlılığımızı tazeleyelim. Hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum.

Kurban Bayramı'nın sevgi ve paylaşma ruhunu ailemle yaşamak büyük bir mutluluk. Hepinize sağlıklı, mutlu ve bereketli bir bayram diliyorum.

Arkadaşlara Kurban Bayramı Mesajları:

Canım arkadaşlarım, Kurban Bayramınız mübarek olsun! Bu bayramda sizlerle bir araya gelerek, birlikte eğlenmek ve sohbet etmek için sabırsızlanıyorum. Hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum.

Sevgili dostlarım, Kurban Bayramı'nın coşkusunu sizlerle paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Birbirimize olan dostluğumuzun ve sevgi dolu bağımızın kıymetini bilelim. Hepinize sağlıklı, mutlu ve bereketli bir bayram diliyorum.

Kurban Bayramı'nın sevgi ve kardeşlik duygularını arkadaşlarımla yaşamak büyük bir ayrıcalık. Hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum.

Sevgiliye Kurban Bayramı Mesajları:

Canım sevgilim, Kurban Bayramı'nın bereketi ve huzuru ilişkimizi daha da güçlendirsin. Seni çok seviyorum ve bu bayramda da seninle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kurban Bayramımız mübarek olsun!

Birlikte nice güzel bayramlara kavuşmak dileğiyle. Kurban Bayramımız mübarek olsun!

Gözlerin her bakışında sevgiyi, kalbinde ise şefkati bulduğum sevgilim, bu bayramda da senin sevginle mutluyum. Kurban Bayramımız mübarek olsun!

Kısa Kurban Bayramı Mesajları

Sevdiklerinizle birlikte huzur dolu bir bayram geçirmeniz dileğiyle. Kurban Bayramı’nız mübarek olsun.

Kurban Bayramı’nız kutlu olsun, nice mutlu bayramlara!

Bayramınız bereketli, gönlünüz huzur dolu olsun. Kurban Bayramı’nız mübarek olsun.

Sağlık, mutluluk ve huzurla dolu bir bayram dilerim. Kurban Bayramı’nız kutlu olsun.

Kurban Bayramı’nız sevgi ve mutlulukla geçsin. Bayramınız mübarek olsun.

Uzun Kurban Bayramı Mesajları

Sevgili Ailem,

Her anınızın mutluluk ve huzurla geçmesini dilerim. Kurban Bayramı, bir araya gelip sevdiklerimizle vakit geçirdiğimiz, paylaştığımız bu güzel günlerde, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum. Bayramınız mübarek olsun, nice sağlıklı ve mutlu bayramlara!

Değerli Arkadaşım,

Bu özel günde, dostluğumuzun anlamını bir kez daha hatırlıyorum. Kurban Bayramı, sevdiklerimizle paylaştığımız anlarla daha da güzelleşiyor. Bu bayramın sana ve ailene mutluluk, sağlık ve huzur getirmesini diliyorum. Bayramın mübarek olsun, dostluğumuz daim olsun.

Kıymetli Komşum,

Bayramlar, komşuluk ilişkilerimizin pekiştiği, dayanışmanın ve paylaşmanın en güzel yaşandığı günlerdir. Bu Kurban Bayramı’nda, sevdiklerinizle birlikte sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir bayram geçirmenizi dilerim. Kurban Bayramı’nız mübarek olsun, nice mutlu bayramlara!

Sevgili Dostlar,

Her bayram, birlik ve beraberliğimizin daha da güçlendiği, sevgi ve kardeşlik duygularının yoğun yaşandığı özel günlerdir. Kurban Bayramı’nın hepimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim. Sevdiklerinizle birlikte nice mutlu bayramlar geçirmeniz dileğiyle. Bayramınız mübarek olsun!

Değerli Çalışma Arkadaşım,

İş hayatının yoğun temposu içinde bayramlar, sevdiklerimizle bir araya gelerek dinlenme ve yenilenme fırsatı sunar. Kurban Bayramı’nın sana ve ailene sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim. Bayramın mübarek olsun, nice güzel günlere!

KURBAN BAYRAMI'NIN ÖNEMİ

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah'ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

KURBANIN DİNİ HÜKMÜ VE KURBAN ÇEŞİTLERİ

İlmihal dilinde kurban ve kurban kesiminin dinî hükmü denilince, aksine bir kayıt bulunmadığı sürece, kurban bayramında kesilen kurban ve
bunun hükmü anlaşılır. Kurban kesmenin fıkhî açıdan değerlendirilmesi hususunda fakihler arasında görüş farklılıkları vardır. Dinen aranan şartları taşıyan kimselerin kurban kesmeleri Hanefî mezhebinde ağırlıklı görüşe ve bazı müctehid imamlara göre vâcip, fakihlerin çoğunluğuna göre müekked sünnettir. Hanefîler, Kur’an’da Hz. Peygamber’e hitaben “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” (elKevser 108/2) buyrulmasının ümmeti de kapsadığı ve gereklilik bildirdiği görüşündedir. Ayrıca Hz. Peygamber’in birçok hadisinde hali vakti yerinde olanların kurban kesmesi emredilmiş veya tavsiye edilmiş, hatta “Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın” (İbn Mâce, “Edâhî”, 2; Müsned, II, 321), “Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vâciptir” (Tirmizî, “Edâhî”, 18; İbn Mâce, “Edâhî”, 2) gibi ifadelerle bu gereklilik önemle vurgulanmıştır.

Öte yandan kurban kesmeyi Hz. Peygamber hiç terketmemiştir. Bu ve benzeri delillerden hareket eden fakihler gerekli şartları taşıyanların kurban bayramında kurban kesmesini  vâcip görürler. Sünnet olduğunu ileri sürenler ise, Kur’an’da bu konuda açık bir emrin bulunmayışından, Hz. Peygamber’in devamlı yapmış olmasının kurbanın sünnet olmasıyla da açıklanabileceği noktasından hareket ederler. Kurban bayramında kesilen kurbandan ayrı olarak yine ibadet niyetiyle kesilen başka kurban çeşitleri de vardır. Buna göre kurban çeşitleri şöylece sıralanabilir: Kurban bayramında kesilen kurban, adak kurbanı, akîka kurbanı, kıran ve temettü haccı yapanların kestikleri ve hedy adı verilen kurban, hacda yasakların ihlâli halinde gereken ceza ve kefâret kurbanı. Bu kurban çeşitlerinin ortak ve farklı hükümleri vardır. Vasiyetinin veya adağının bulunması halinde ölmüş kimse için kurban kesilmesi gerekir ve kesilen kurbanın etinin tamamı fakirlere dağıtılır. Vasiyet veya adak olmasa bile, Şâfiîler hariç fakihlerin çoğunluğuna göre, sevabı ölüye bağışlanmak üzere onun adına kurban kesilebilir.