Türkiye'den Yunan adalarına kapıda vize uygulaması 9 günlük tatil sürecini Yunan adalarında geçirmek isteyen vatandaşlar tarafından ilgi gördü. Tatilini Yunan adalarında geçirmek isteyenler, kapılara akın etti.

TÜRSAB İzmir BTK Başkanı Kıvanç Meriç, "Adalara günde 1500- 2500 kişi geçiş yaptı. Yunanistan'dan aldığımız rakamlara göre Midilli Adası'nı 13 bin, Samos Adası'nı 15 bin, Sakız Adası'nı 11 bin kişi ziyaret etti. Adalar moda oldu, ciddi bir akım var. Kapı vizesinin getirdiği bir avantaj da oldu. Vatandaşa vizeyi daha kolay alma şansı doğdu. Vatandaşlar bu şansı değerlendirdi" dedi.

Direkt seferler olan adaların daha yoğun ziyaret edildiğini belirten Meriç,şöyle devam etti:

"Midilli, Sakız, Samos, Kos, Rodos, İstanköy ek seferlerle takviye edildi. 10 adanın tamamında bu yoğunluk olmadı. Diğer adalarda sefer sayısı az olduğu için rakamlar biraz daha az oldu. 10 adaya bayram boyunca giden toplam vatandaş sayısı 50 binin üzerinde. Kapı vizesi, insanlarda bir heyecan yarattı. Schengen vizesi başvurusu kadar zor bir vize değil. Evrak sayısı çok daha az. Ama bunun karşılığında tabii sadece 7 gün, 6 gece kalabiliyorsunuz. Adalar arasında geçişiniz de olmuyor. Ama bekleme süreleri daha az. Schengen vizesi için aylarca bekliyorsunuz, kapı vizesinde bir hafta önceden evraklarınızı verdiğiniz takdirde vizeyle ilgili işlemler bitiyor. Ama bayram döneminde en büyük korkumuz kapı vizesinde bekleme sürelerinin uzun olacağıydı. Rodos Adası dışında diğer adalarda gayet güzel bir şekilde gitti."