Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), bankaların 2023 kârlarının yüzde 15'ine kadar kâr payı dağıtımı yapmasına izin verdiği belirtildi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere göre, bankaların bu yılki kârından dağıtım yapma isteklerini BDDK'ya iletmesinin ardından yüzde 15 sınırı belirlendi.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar görüşmelerin özel olması nedeniyle isimlerinin paylaşılmasını istemezken BDDK ise yorum yapayı reddetti.

Kararda, Türk bankalarının net kârının 2023 yılında 620,5 milyar liraya (19,4 milyar dolar) yükselerek rekor kırması etkili olsa da yıllık yüzde 44'lük artış, 2023'te yüzde 53,9 olan enflasyon oranının altında kaldı.

Geçen yıl Merkez Bankası'nın daha ortodoks politikalara dönmesi ve politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 42,5'e çıkarmasının ardından kârlardaki artış yavaşladı.

BANKACILIK ENDEKSİ YÜKSELDİ

Bankacılık endeksi gün içerisinde 10.042 puana yükselirken Yapı Kredi saat 15.48 itibarıyla yüzde 3,44, İş Bankası (ISCTR) yüzde 4,44 artış kaydetti.

İstanbul merkezli aracı kurum Alnus Yatırım'ın araştırma müdürü Yusuf Kavak, bankaların temettü dağıtıp dağıtamayacağının her yıl tartışılan bir konu olduğunu belirterek "Dolayısıyla bu haber olumlu bir gelişme" dedi.