Begüm Yücel... Basketbolun en üst liginde mücadele eden bir kulüpte görev yapan ikinci, halen aktif olarak koltukta oturan tek kadın başkan...

Türk basketboluna yeni bir soluk getiren, kazandığı Avrupa Kupası ile tarihe geçen Bahçeşehir Koleji’nin patronu, SÖZCÜ’nün konuğu oldu.

Sporcu yetiştirmenin kupa kazanmaktan daha önemli olduğunu belirten Begüm Yücel, şu açıklamalarda bulundu:

"Asıl amacımız altyapıdan oyuncu yetiştirmek ve hayallerine kavuşturmak; onları A takıma çıkarmak, Avrupa ve NBA’e göndermek. Asıl kültürümüzü bu şekilde oluşturmak istiyoruz. Başarı nedir? Kupa kazanmak mı? Ligin birincisi olmak mı? Bunlar da başarı ama bence asıl başarı uzun dönemde istikrarlı şekilde yeni oyuncuları ve sporcuları ülkemize kazandırmak."

"KADIN OLARAK ZORLUK YAŞAMADIM"

“ŞEY (Semra&Enver Yücel) Vakfı’nda kadın-erkek eşitliği üzerine çok çalışmamız oldu. O çalışmalar başkan olmamla çok iyi örtüştü. Türkiye’de kadınların sporda çok önemli başarıları var. Spor yöneticisi olarak ise sayımız olması gereken seviyede değil. Bu zamana kadar zorlukla karşılaştığım ya da kadın olduğum için farklı bir tavırla karşılaştığım bir durum olmadı.”

"ANNELİK DAHA AĞIR BASTI"

“EuroCup'ın finalinin son maçını kazandık ama bu, kupayı almamıza yetmedi. Oğlum çok ağladı. ‘Annelik mi başkanlık mı daha ağır bastı?’ derseniz’, tabii ki annelik o sırada daha ağır bastı. Oğlumu teselli etmekle uğraşıyordum.”

"ÖRNEK: EFES"

"Kısa vadede EuroLeague planımız yok. Önce EuroCup, belli başarılardan sonra EuroLeague hayal edilebilir. Hayalim, altyapıdaki çocuklarla A takım kurmak. Onlarla EuroCup’ta veya EuroLeague’de mücadele etmek. Takımımız adına en büyük hedef bu. Bizim amacımız, sporu eğitimcilik yönümüzle ele almaktı. O yüzden sürdürülebilir olmak, ana hedeflerimizden. Ama örnek aldığımız, kurumsal anlamda Anadolu Efes."

"4+3 OLUMLU"

"Yeni yabancı kuralına (4+3) olumlu bakıyorum ve federasyon başkanımızı tebrik ediyorum. Türk oyuncular belki bana kızacak ama çok büyük konfor alanları vardı. Onları bu konfor alanının dışına çıkarmak ve daha mücadeleci ortam yaratmak için alınmış; daha da disiplinli olmalarını sağlayacak doğru karar."

"BJELICA ARADIĞIMIZ İSİM"

“Sportif Direktörümüz Nemanja Bje lica ile planlarımız ve hedeflerimiz örtüşüyor. O da altyapılara ve gençlere yönelmek istedi. Hiçbir zaman ‘Ligde nasıl şampiyon oluruz? EuroCup’ta nasıl birinci oluruz’ diye konuşmadık. Gaziantep’e gitti, U18 Türki ye Şampiyonu olan takımımızın (solda) yarı final maçını takip etti. Gençlerin yaşadığı zorlukları daha rahat anlıyor.”