KAPLAN DAVASI’NIN GİZLİ TANIĞI SERTÇELİK’İN İSMİNİ VERDİĞİ İSİM HAREKETE GEÇTİ...

“Gizli tanık Serdar Sertçelik’in geçen haftadan bu yana Youtube üzerinden parça parça yayımladığı ses kaydının tamamı ortaya çıktığında şaşıracaksınız. Yargıyla ilgili isimleri istenenler de var. Yakın zamanda görevden alınan bir başsavcı vekilinin ismini de Sertçelik’in söylemesini istiyorlar. O da ‘Tanımıyorum ki’ diye yanıt veriyor.”

Ankara geçen haftadan bu yana Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla ilgili Kaplan’ın ikinci adamı olan Serdar Sertçelik’in yayınladığı videoları konuşuyor ve emniyet-yargı koridorlarını yakından takip eden bir isim yazımın girişindeki bilgileri verdi.

Kısaca özetleyelim:

8 Eylül 2023... Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kasten yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçları ve benzeri suçlar işleyen suç örgütüne yönelik çalışma başlattı. Çalışmalar sonucunda, suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın yüklü miktarda para ile yurt dışına kaçacağı tespit edildi. Kaplan, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen operasyonla gözaltına alındı ve tutuklandı. Bu arada oklar İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu’ya yöneldi, Kaplan’ın Soylu’ya yakın olduğuna dair haberler kamuoyuna yansıdı.

6 Ekim 2023... Soruşturmayı yürüten Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi polisi, kamuoyuna yansıyan ve iş insanı Muhammed Sağ’ın kaçırılması eyleminde yer aldığı öne sürülen Serdar Sertçelik’i, Kıbrıs’tan Ankara Esenboğa Havalimanı’na inişinde gözaltına aldı. Yine medyaya yansıyan haberlere göre “Sertçelik gözaltına alınmasıyla birlikte soruşturma genişleyecek” denildi.

Uzatmayayım. Ayhan Bora Kaplan iddianamesi hazırlandı ve mahkemesi başladı. Ancak... “Gizli Tanık” olduğu ortaya çıkan Kaplan’ın ikinci adamı Serdar Sertçelik’in iddialarıyla birlikte dava başka bir yöne evrildi.

Sertçelik özetle
dedi ki:

“Bir şekilde zaten gizli tanık yaratacaklar bu belli. Ben de kabul ettim. Kendimi ve ailemi kurtarabilmek için, benim ve abimin üzerine yıkılacak dosyaları engelleyebilmek için. Daha sonrasında bu ifadeyi kendileri isim isim ‘Bu ismi koyalım mı? Koyalım. Bu olay böyle olmuş mudur? Olmuştur’ diye beni baskılarla tehditlerle hiçbir şekilde irademin altında olmayarak 19 sayfalık gizli tanık ifadesi oluşturdular. ‘Bekir Bozdağ, Mücahit Aslan, Abdülhamit Gül, Fahrettin Koca, Sadık Soylu... Bu isimlerle ilgili bir şablon oluşturulacak. Bunlarla da oturup karşılıklı konuşacağız. Gizli tanık ifadene bunları da ekleyeceksin’ denildi. Bu şahıslar eklendiğinde ben nasıl kendimi kurtarabilirim. Bu şahısların isimlerini ben kullandığımda, AK Parti’nin gücü altında nasıl bunları yapabilirim diye anlamaya çalışıyorum. Ortada bir savaş var çünkü kendi içerilerinde. Ne olduğunu anlayamıyorum.”

Sonra da ses kayıtlarını yayınladı ve orada bir polis şefinin telkinleri de gündeme geldi. Bu arada iktidar medyasında da şunlar yazılmaya başlandı: “Yeni bir 17-25 Aralık kumpası. Ankara Emniyeti’nde bir grup Erdoğan’a yakın isimlerle ilgili çalışma yapıyor.”

Bozdağ, Yerlikaya’dan bilgi istedi

Bu arada bir iddiayı sizinle paylaşayım: “Serdar Sertçelik’in paylaşımlarında ismi geçen AKP Milletvekili Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yla görüştü. Bu konuda nasıl bir çalışma içinde olduklarını sordu. Bakan Yerlikaya’yla görüşmesinden sonuç alamadı. Bozdağ ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan randevu istedi ve durumu anlattı. Erdoğan da duruma müdahale etti.”

Erdoğan-Bozdağ görüşmesinin geçen hafta olduğu bilgisine ulaştım ve sonrasında da şu gelişme yaşandı:

9 Mayıs Perşembe... İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ankara’daki bir organize suç örgütüyle ilgili sosyal medyada yer alan iddiaların açıklığa kavuşturulabilmesi için İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen mülkiye müfettişlerince, soruşturmanın selameti açısından Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı görevlerinden uzaklaştırılmışlardır” ifadelerine yer verildi.

Bu arada bir not daha: İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı ön rapor üzerine Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nden sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç., Şube Müdürü K.Ö. ve Şube Müdür Yardımcısı Ş.D., açığa alındılar.

Konuyu yakın takip eden bir isim de AKP’li Şamil Tayyar oldu. Tayyar da Bakan Ali Yerlikaya’yla yaptığı görüşmeden sonra şu paylaşımı yaptı:

“Zihnimizde soru işareti kalmasın diye İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya’yı aradım az önce. Çok kısa sürede soruşturmayı tamamlayıp tüm gerçekliğiyle kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi. Devletin tüm birimleriyle birlikte çalıştıklarını aktardı. Cumhurbaşkanımızın da süreci yakından takip ettiğini söyledi.”

Evet... Ankara’da hava sisli, emniyet-yargı-siyaset üçgeninde yaşananları MİT de yakından takip ediyor.