Belçikalı çiftçiler, artan maliyetleri, Avrupa Birliği'nin çevre politikalarını ve ucuz gıda ithalatını protesto etmek için bugünden itibaren Zeebrugge konteyner limanına giden yolları kapatmayı planlıyor.

Finansal De Tijd gazetesinde yer alan ve organizatörlere ve polise dayandırılan haberde, protestocuların Belçika'nın ikinci büyük limanı olan Zeebrugge limanına giden yolları bugün TSİ 1700'dan itibaren en az 36 saat süreyle kapatmayı planladıkları belirtildi.

Zeebrugge liman idaresi sözcüsü, "Polis, Zeebrugge limanındaki gösteri düzenleneceğine dair bilgi aldı" dedi ancak protestoları bastırmak için atılması gereken adımların belli olmadığını söyledi.

Belçika devlet televizyonu RTBF'de yer alan habere göre çiftçiler bugün Hollanda sınırı yakınındaki E19 otoyolunda trafik akışını engelledi ve birçok traktör liman kenti Antwerp'e doğru ilerliyor.

BAŞBAKANLA GÖRÜŞECEKLER

Belçika Başbakanı Alexander De Croo bugün çiftçi dernekleriyle bir araya gelecek.

Almanya, Polonya, Romanya ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu birçok Avrupa ülkesindeki çiftçiler, aşırı bürokrasi, yüksek yakıt maliyetleri ve liberal Avrupa Birliği ticaret politikalarından kaynaklanan haksız rekabet nedeniyle son haftalarda protesto gösterileri düzenlediler.