Üsküdar Belediyesi’ne ait araçlarla, mevcut Belediye Başkanı ve AKP adayı Hilmi Türkmen’in seçim afişleri asıldı. 

Bu duruma tepki gösteren CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Türkmen’i görevini kötüye kullanmakla suçladı ve hakkında soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

Tanal yaptığı açıklamada, AKP’nin yeniden aday gösterdiği Hilmi Türkmen’in seçim afişlerinin ilçenin görünür noktalarına asılmasında, Üsküdar Belediyesi personelinin de kullanıldığını belirtti. Türkmen’in görevi kötüye kullanma suçu işlendiğini ve seçim kanunlarına aykırı hareket ettiğini belirten Tanal şunları söyledi:

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

- Bir AKP klasiği… İstanbul’da tüm kamu kaynakları, devletin imkanları, AKP belediye başkan adayları için kullanılıyor. Bu sefer Üsküdar’da suçüstü yakalandılar. Vatandaşın hizmetinde olması gereken Üsküdar Belediyesi’nin resmi araçlarıyla, mevcut Üsküdar Belediye Başkanı ve AKP adayı Hilmi Türkmen’in fotoğraf ve imzasının işlendiği, “Üsküdar Bilir, Gerçek Belediyecilik Ak Parti’dir” sloganının yazıldığı afişler asıldı.

- Türkmen’in seçim afişlerinin ilçenin görünür noktalarına asılmasında, Üsküdar Belediyesi personeli kullanıldı. Belediyeler dahil, tüm kamu kurumlarının resmi araçları/iş makineleri, vatandaşlardan toplanan vergilerle alınmaktadır. Bu araçlar ilgili kuruma, kamu hizmetinin yerine getirilmesi için tahsis edilmektedir. Kamu kurumu araçlarıyla Türkmen’in propaganda niteliğindeki tanıtım ve reklam afişleri asılamaz. Bu türden siyasi çalışmalar için resmi plakalı araç tahsis edilemez, personel görevlendirilemez.

KENDİNE ÇOK GÜVENİYORSA...

- Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesine göre, “Görevi kötüye kullanma” suçu işlenmiştir. Bu örnekte de görüldüğü üzere, adil ve eşit koşullardaki bir seçim yarışı ortadan kaldırılıyor. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın derhal soruşturma başlatması gerekiyor. Bu konunun takipçisi olacağız. 

- Eğer Türkmen, kendine çok güveniyorsa, belediye imkanlarını kullanmaktan vazgeçerek, CHP Üsküdar Belediye Başkan Adayımız Sinem Dedetaş’la eşit şartlarda yarışmalıdır. Ancak görüyoruz ki, korku dağları sarmış. Türkmen, seçimi kaybedeceği endişesiyle can havliyle belediyenin tüm imkan ve olanaklarını, personel ve araçları, kendi şahsi seçim kampanyası için seferber ediyor.