Kamuoyu son günlerde Adana’nın Ceyhan Belediyesi’nin ilçe genelindeki emeklilere 7 bin TL bayram ikramiye vermesini konuşuyor.

Konuşuyor ve soruyor:
“Eğer bir ilçe belediyesi küçük bütçesiyle ilçe genelindeki emeklilerine 7 bin TL bayram ikramiyesi veriyorsa, koca Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Maliye Bakanlığı neden bunu emeklilere veremiyor” diyor.

Tartışma ve heyecan yaratan uygulama gerçekten ilginç. Bu ilginç konunun, önce bir haberine bakalım ve yorumlarımıza kaldığımız yerden devam edelim:

Adana’nın Ceyhan İlçesinin CHP’li Belediye Başkanı Kadir Aydar, ilçe genelinde 2 bin 750 ihtiyaç sahibi emekli vatandaşın hesaplarına 7 şer bin TL Kurban Bayramı ikramiyesini yatırdı.

31 Mart seçimleri öncesinde emeklilere verdiği ikramiye sözünü tutan Başkan Aydar, ‘‘5 bin TL olan bayram ikramiyemizi Genel Başkanımız Özgür Özel’in talimatı üzerine 7 bin TL'ye çıkardık. En düşük emekli maaşı olarak 10 bin TL alan ve belirlenen kriterlere uyan tüm ihtiyaç sahibi emeklilerimizin kazancını asgari ücrete tamamlıyoruz" dedi.

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, Murat Göğebakan Kültür Merkezinde düzenlenen emekli ikramiye programında ilçe genelinde toplam 2 bin 750 ihtiyaç sahibi emekli vatandaşın hesaplarına 7 bin TL Kurban Bayramı ikramiyesini hesaplarına yatırarak emeklilere çifte bayram yaşattı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in talimatıyla 5 bin TL olan emekli ikramiyesini 7 bin TL'ye çıkardıklarını açıklayan Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, ‘‘31 Mart öncesinde Ceyhan'da emeklilerin yanındayız demiştik. 5 Bin TL olan bayram ikramiyemizi genel başkanımızın talimatı üzerine 7 bin TL'ye çıkardık. Yani en düşük emekli maaşı olarak 10 bin TL alan tüm ihtiyaç sahibi emeklilerimizin kazancını bu ay asgari ücrete tamamlayarak yanında olduk. Tüm emeklilerimize huzurlu ve mutlu bayramlar diliyorum" şeklinde konuştu.

Parti ayrımı yapmaksızın Ceyhan’daki tüm ihtiyaç sahibi emeklilere bayram ikramiyesi verildiğini belirten Başkan Aydar, ‘‘31 Mart'tan önce söylediğimiz gibi hanesinde başka geliri olmayan siyasi görüşü ne olursa olsun ister AK Partili, ister MHP’li ister DEM Partili, ister İYİ Partili ister, milli görüşçü kim olursa olsun tüm hemşehrilerimiz buradadır. Biz ayrım yapmaksızın herkesin yanındayız. İyi ki varsınız.’’ şeklinde konuştu.

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar tarafından açıklanan 7 bin TL’lik ikramiyeden dolayı mutlu olan emekli vatandaşlardan Mustafa Dere, "Çok memnun olduk, çok sevindik. Aldığımız ikramiye ile torunlarımızı da sevindireceğiz" dedi.

Bir diğer emekli Veli Çoban ise, "Kadir başkan bize bu ikramiyeyi verdi. Onun sayesinde kurban keseceğiz. Allah ondan razı olsun" ifadelerini kullandı.

Evet, şaşılacak ve çoğu kişinin inanmakta güçlük çektiği bir olay. Ancak aynı ile vaki. Yani olay, anlatıldığı gibi gerçek.

Burada Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ı gerçekten kutlamak gerek. Sözünde duran bir politikacı davranışı sergilemiş. Hani uzun zamandır hasret kaldığımız cinsten.

Ceyhan’ın genç başkanı bu uygulaması ile adeta sosyal politikaların “Nirvana'sını yaşatmış emeklilere.

Ne diyelim? Ceyhan’da emekli olmak varmış!

Tebrikler Başkan Kadir Aydar, iyi günlerde kullan Ceyhanlı emekli çilekeş kardeşim.

Bütün belediyelere ancak öncelikle de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e örnek olması dileğiyle…