Türk eğitimci Enver Yücel'in sahibi olduğu ve BAU Global Eğitim Ağı'nın bir parçası olan Berlin International Üniversitesi, 10 yıl önce Alman Eğitim Senatosu'ndan aldığı akreditasyonlarla kapılarını öğrencilere açtı. Bugün 97 farklı ülkeden bine yakın öğrenciye eğitim veren üniversite, 10. yılını özel bir törenle kutladı.

Törende Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, BAU Global Başkanı Enver Yücel, Berlin International Üniversitesi CEO’su Turgut Tülü, Rektör Prof. Dr. Yüksel Pöğün Zander, BAU Mütevelli Heyeti üyeleri, öğrenciler, mezunlar ve akademisyenler yer aldı. Rektör Prof. Dr. Zander’in açılış konuşmasının ardından üniversitenin ilk mezunlarından Amara Goodwin duygu dolu bir konuşma yaptı.

GLOBAL RUHUMUZA YAKIŞIR BİR AİLE OLDUK

BAU Global Başkanı Enver Yücel, törende yaptığı konuşmada, “BAU Global Eğitim Ağı üyesi olan tek Alman üniversitesi Berlin International Üniversitesi’nin 10. yılını kutlamak için bir aradayız. Gururlu ve mutluyuz. Geçen on yıl içinde global bir kurum olduğumuzu defalarca kanıtladık. Berlin International Üniversitesi, Almanya’da yüksek öğrenim dünyasına zenginlik katmak için kuruldu. İlk yıl küçücük bir aileyken, şimdi 97 ülkeden yaklaşık 600 öğrencimiz var. Bu büyümeye tanık olmak çok özel" dedi.

ADIMIZI DUYURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Enver Yücel, “Öğrencilerimizin kazandığı ödüller ve ürettiği projelerle tasarım, mimarlık ve iş dünyasına damgasını vurması bizi gururlandırıyor. İşletme Fakültemiz, Alman üniversite sıralamalarına göre Almanya’nın en iyi fakültelerinden biri olarak gösteriliyor. On yıl boyunca akademik ve pratik becerileri birleştirme vizyonumuz, üniversitemize rehberlik etti. Bundan sonraki yıllarda da adımızı duyurmaya devam edeceğiz" dedi.

Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, törende yaptığı konuşmada, "Açılışına Berlin Başkonsolosu olarak katıldığım bu prestijli üniversitenin 10. yıl kutlamalarına Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi olarak katılmaktan gurur duyuyorum. Bu üniversitenin kuruluşu, eğitim alanında Türk-Alman ikili ilişkilerinde dönüm noktasıdır" dedi. Şen, Berlin International Üniversitesi’nde okumanın, uluslararası öğrencilere değerli bilgiler sağlayacağına ve kişisel gelişimleri için büyük fırsatlar sunacağına inandığını belirtti.

Büyükelçi Şen, “Küreselleşme ve birbirine bağlılığın hakim olduğu bir dünyada, eğitim yolumuz sürece uyum sağlıyor ve giderek daha küreselleşiyor. Eğitimde küreselleşme, öğrencilere kültürler arası değişim ve farkındalık fırsatı veriyor. Çok kültürlü bireyler olmak, farklı kültürleri kucaklamak ve anlamak, farklılıklarla zenginleşen toplumların ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır. Bu, birçok sosyo-politik sorunu çözecektir" dedi.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde BAU Global Eğitim Ağı'nın parçası olan birçok nitelikli eğitim kurumu bulunduğunu belirten Büyükelçi Şen, bu kurumlarda uluslararası standartlarda eğitim hizmeti sunulduğunu söyledi.