Son günlerde Karayipler'deki küçük adalara verdiği hasarın ardından dün Jamaika'yı etkisi altına alan Beryl kasırgasının yarattığı şiddetli rüzgâr ve yağmurlarda en az bir kişi hayatını kaybetti.

Kategori 4 olarak nitelenen güçlü kasırganın başlangıcından bu yana ölenlerin sayısı en az 10'a tırmanırken, hızı 210 kilometreyi bulan rüzgâr ve selden zarar gören adalarda hasar tespit çalışmaları başlayınca ölü sayının daha da artması bekleniyor.

Uzmanlar insan kaynaklı iklim değişikliği sonucu Atlantik Okyanusu'nun ısınmaya başladığına dikkat çekerken, Beryl ve yarattığı hasarı okyanusun ısınmasıyla birlikte sayıları artması beklenen sıra dışı doğa olaylarının bir örneği olarak kabul ediyorlar.

Kasırganın gözü olarak tabir edilen merkezi dün itibarıyla Jamaika'nın başkentinden 161 km uzaklaşarak Cayman Adaları'na yaklaşırken ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) kasırganın bir iki gün içinde gücünü yitireceğini belirtti.

Jamaika afet ajansının yetkilisi Richard Thompson, Hanover bölgesinde bir kadının evinin üzerine ağaç düşmesi sonucunda öldüğünü söyledi.

Başbakan Andrew Holness'in dün için ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etmesinin ardından adadaki ana havaalanları kapatıldı. Holness, dün erken saatlerde yaptığı açıklamada, "İnsani olarak yapabildiğimiz kadarını yapabiliriz, gerisini tanrının ellerine bırakıyoruz" dedi ve savunmasız bölgelerde yaşayan insanlara bölgeleri tahliye etme çağrısında bulundu.

Karayipler'in doğusunda en çok etkilenen bölgelerden biri olan St Vincent ve Grenadinler'in Başbakanı Ralph Gonsalves, Union Adası'nın Beryl tarafından "dümdüz edildiğini" söyledi.

NHC, Jamaika ve Cayman Adaları'nın yanı sıra Meksika'nın Yucatan yarımadasının doğu kıyısı ve ülkenin en gözde sahil bölgesi olan Cancun için de kasırga uyarısının geçerli olduğunu belirtti.