Transseksüel sporcuların, birçok branşta kadınlarla aynı kategoride yarışması, zaman zaman tartışmaları da beraberinde getiriyor. Şimdi, bir futbol finalinde yaşanan yeni bir vaka tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Avustralya'da düzenlenen bir kadın futbol müsabakası, beş transseksüel oyuncudan oluşan bir takımın kazanmasının ardından, oyunculardan birinin rakibinin bacağını iki yerden kırdığı iddiaları nedeniyle gündeme geldi.

Flying Bats FC, dört hafta süren Beryl Ackroyd Kupası boyunca oynadığı tüm maçları kazanırken, trans oyuncularından birinin çifte hat-trick yaptığı 10-0'lık bir galibiyet de elde etti.

Geçtiğimiz pazar günü Sidney'de oynanan finali 4-0 kazanarak 1000 dolar kazanmalarının ardından tartışmalar yatıştı. Organizatörler daha önce bir kriz toplantısı düzenlemiş ve bu toplantıda rakip takımlar Bats ile oynamayı reddetmenin disiplin cezasıyla sonuçlanacağı ve hatta "ayrımcılık eylemi" olarak görülebileceği konusunda uyarılmıştı.

"KARMA YARIŞMA İÇİN KAYIT YAPTIRMADILAR"

Turnuvaya katılan kulüplerden birinin yetkilisi Avustralya gazetesi Daily Telegraph'a yaptığı açıklamada "Kızlarımız eğlenmek için buradalar ve kadınlar müsabakasında oynamayı bekliyorlar. Karma bir yarışma için kayıt yaptırmadılar" dedi. Ayrıca bu oyunculardan bazılarının 30 yaşında olduğunu ve 15 yaşındaki kızlara karşı oynadıklarını iddia ediyorlar.

Bazı ebeveynler o kadar endişeliydi ki, kızlarının oynamasına izin vermediler. "Aradaki büyük yetenek farkını görmek onlar için çok cesaret kırıcıydı." dediler.

"FİZİKSEL GÜVENLİK MESELESİ"

Avustralya parlamentosu üyesi John Ruddick şunları söyledi:

Bu sadece bir fair play meselesi değil. Bu aynı zamanda kadın oyuncular için bir fiziksel güvenlik meselesi.

Ruddick ayrıca X hesabında, North West Sydney Football tarafından düzenlenen ve bir kulüp başkanının şu sözlerinin duyulduğu kriz görüşmelerinin sızdırıldığını söylediği ses kaydını yayınladı:

Birkaç yıl önce Flying Bats oyuncularından biri bir maçta oyuncularımızdan birinin bacağını kırdı. Artık futbol oynamıyor. Bu önlenebilirdi çünkü 60 kilo bile olmayan oyuncum 90 kilo ağırlığındaki bir oyuncuya karşı oynamak zorunda kaldı.

Ayrıca, kendisine "Bats oyuncularına karşı oynamak istemediklerini" söyleyen "24 oyuncusunu kaybettiğinden" şikayet etti.

Trans sorunlarıyla ilgili kampanyalar yürüten Binary Australia'dan Kirralie Smith, bölgesel kurum Football NSW de dahil olmak üzere ülkenin spor liderlerini korkaklıkla suçladı.

X'te bir paylaşım yapan Smith, "Kadın sporlarında erkekleri koruyan kadın düşmanı politikaları kızları kendi kendilerini dışlamaya zorluyor. Bu adaletsiz ve güvensizdir. Sizler kadınlara zarar veren kötü yasaların arkasına saklanan korkaklarsınız." ifadelerini kullandı.

"EŞİT DEĞER VEREN BİR KULÜBÜZ"

"Dünyanın en büyük LGBTQIA+ non-binary ve kadın futbol kulübü" olmakla övünen Flying Bats'in başkanı Daily Mail Australia'ya trans kadınların en az yirmi yıldır kendileri için oynadığını söyledi:

Bir kulüp olarak Flying Bats FC, kapsayıcılığı güçlü bir şekilde savunuyor ve güvenli, saygılı ve adil oyun, LGBTQIA+ oyuncular, yetkililer ve taraftarlar için destekleyici bir topluluğun teşvik edilmesi ve spora katılımın özellikle LGBTQIA+ topluluğunun marjinalleşmiş üyeleri için getirdiği önemli fiziksel, sosyal ve zihinsel sağlık yararları ile gurur duyuyoruz. Biz cisgender ve transseksüel oyuncularımıza eşit değer veren bir kulübüz.