Derbide evinde Fenerbahçe’ye 3-1 mağlup olurken oynadığı oyunla camiada hayal kırıklığı yaşatan Beşiktaşlı futbolculara yeni yönetimden ilk neşter geldi.

Teknik Direktör Rıza Çalımbay’ın raporu sonrasında toplantı yapan Başkan Hasan Arat, yönetici Feyyaz Uçar ve Futbol Takımları Genel Koordinatörü Samet Aybaba, takım içindeki huzuru sağlamak adına; Vincent Aboubakar, Rachid Ghezzal, Valentin Rosier, Eric Bailly ve Jean Onana’yı kadro dışı bıraktı. Karar camianın büyük bölümünde takdirle karşılandı.

SAYGISIZLIK, DİSİPLİNSİZLİK, AYRIŞTIRMA

İşte beş futbolcunun kadro dışı bırakılmalarının nedenleri:

ABOUBAKAR: Sakatlığını bahane etmesi, bu süreçte bir de saç ektirip geri dönüş süresini bir aydan fazla uzatması.

GHEZZAL: Sürekli tekrarlayan sakatlık sorunları. Sezon sonunda kontratının bitecek olması sebebiyle motivasyon kaybı ve Türkiye’den ayrılma isteğini yakın çevresine anlatması.

BAILLY: Burak ve Tayfur Bingöl ile yaşadığı sorunun ardından takımda bölünmeler yaşanması. Fransızca konuşan oyuncuları ayrıştırması.

ROSIER: Disiplinsiz hareketleri ve takım içi uyumu bozması. Derbinin bitişinin ardından soyunma odasına mutsuz giren diğer oyunculara rağmen koridorda gülerek gezmesi.

ONANA: Sezon başından itibaren fiziksel ve mental anlamda hazır olmaması. Kilo fazlalığından bir türlü kurtulamaması.

FATURA 12.5 MİLYON EURO

Kadro dışı kalan 5 oyuncunun toplam maliyeti de dudak uçuklatıyor. Takımın en çok maaş alan 3 ismi olan Bailly (3.5), Aboubakar (3.1) ve Ghezzal’in (3) yanı sıra Onana (1.5) ve Rosier’in (1.4) toplam maaşları 12.5 milyon Euro’yu aşıyor.

YİNE ABOUBAKAR, YİNE OLAYLI AYRILIK

Siyah-beyazlı formayı birer sezon giydiği 2016-17 ve 2020-21’de kazanılan şampiyonlukların mimarlarından olan Vincent Aboubakar’ın 3. dönemi de kısa sürmeye aday. Kadro dışı kalan Kamerunlu ara transferde elden çıkarılmaya çalışılacak. 2020-21’in son bölümünde dönemin teknik direktörü Sergen Yalçın’la arası bozulan, sakatlığını bahane ederek maçlara çıkmadığı iddia edilen Abobuakar, sezon devam ederken Arabistan ekibi Al-Nassr’la anlaşıp yine olaylı bir şekilde ayrılmıştı.