ABD Başkanı Joe Biden, ABD'li üreticileri ucuz ithalattan korumak için tasarlanan bir önlem paketinin parçası olarak Çin yapımı elektrikli araçlara yüzde 100 gümrük vergisi getirileceğini açıkladı.

Elektrikli araçlara uygulanan gümrük vergisinin yüzde 25'ten yüzde 100'e çıkarılmasının yanı sıra vergiler bataryalar için de artırıldı. Gümrük verileri lityum piller için yüzde 7,5'ten yüzde 25'e, kritik mineraller için sıfırdan yüzde 25'e, güneş pilleri için yüzde 25'ten yüzde 50'ye ve yarı iletkenler için yüzde 25'ten yüzde 50'ye çıkarılacak.

Çelik, alüminyum ve kişisel koruyucu ekipmanlara yönelik sıfır ila yüzde 7,5 arasında değişen gümrük vergileri yüzde 25'e yükselecek. Yeni gümrük vergileri 90 gün sonra yürürlüğe girecek.

ÇİN MİSİLLEMESİ BEKLENİYOR

Bu sürede Çin'in misilleme yapıp yapmayacağı da yakından izlenecek. Beyaz Saray böylece 18 milyar dolar değerindeki Çin mallarına daha sıkı kısıtlamalar getirmiş oldu. Bu hamlenin dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimini alevlendirmesi muhtemel görünüyor.

Kaynaklar bu kararın dört yıllık bir incelemenin ardından alındığını ve ucuz sübvansiyonlu Çin mallarının ABD pazarına akın etmesini engellemek üzere tasarlanmış önleyici bir tedbir olduğunu belirtti.

Biden, artan vergilerin Çin'in elektrikli araç sektöründeki kapasite fazlasına orantılı bir yanıt olduğunu söyledi. Ancak Biden'ın otomobil tarifeleri büyük ölçüde sembolik olarak görülüyor.

TRUMP VADEDİYORDU

Çinli elektrikli araçlar Donald Trump'ın başkanlığı sırasında gelen tarifelerle büyük ölçülerde ABD'nin dışında bırakılmıştı. Uzmanlar, Pekin'in iç ihracatı artırmaya çalışması nedeniyle elektrikli araçların gelecekte bir tehdit olduğu görüşünde.

Mart ayında Trump, bu yılın sonunda başkan seçilmesi halinde Çinlilere ait üretim tesislerinden gelen "her bir arabaya" yüzde 100 gümrük vergisi koyacağını söylemişti. Trump, Çin'den ithal edilen tüm ürünlere uygulanan vergileri arttırma sözü vermişti.  

Biden ise, "Çin ile bir kavga arayışında olmadığını" ancak ABD'nin Çin'in "adil olmayan ekonomik uygulamalarına" karşı durması gerektiğini söylemişti.

GÜMRÜK VERGİSİ GETİRİLEN ÜRÜNLER

Gümrük vergisi artırılan ve yeni gümrük vergisi getirilen ürünler:

* Belirli çelik ve alüminyum ürünleri: Hâlihazırda yüzde 0 ya da yüzde 7.5 gümrük vergisi uygulanan Çin'den ithal bazı çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergileri bu yıl yüzde 25'e çıkarılacak.

* Yarı iletkenler: Beyaz Saray, Çin'in yeni yarı iletken tabakaların kullanmaya başlamadaki yüksek payını ve koronavirüs salgını dönemindeki fiyatlardaki artışı gerekçe göstererek, Çin'den ithal yarı iletkenlere yönelik gümrük vergilerinin 2025 yılına kadar yüzde 25'ten yüzde 50'ye çıkarılacağını açıkladı.

* Elektrikli araçlar: Beyaz Saray, "kapsamlı sübvansiyonlar ve piyasa dışı uygulamalara" atıfta bulunarak, Çin'den ithal elektrikli araçlara yönelik gümrük vergilerini 2024 yılında yüzde 25'ten yüzde 100'e çıkacağını açıkladı. ABD Ticaret Temsilciliği, şarjlı hibrit elektrikli araçlara da yeni gümrük vergileri getirileceğini fakat hibrit araçlara gümrük vergileri getirilmeyeceğini belirtti.

* Bataryalar ve batarya parçaları: Elektrikli araçlar için lityum-iyon bataryalara uygulanan gümrük vergisi bu yıl yüzde 7.5'ten yüzde 25'e, elektrikli araçlarla ilişkili olmayan bataryalara uygulanan gümrük vergisi ise 2026 yılında yüzde 7.5'ten yüzde 25'e çıkarılacak. Batarya parçalarına yönelik gümrük vergileri ise bu yıl yüzde 7.5'ten yüzde 25'e çıkarılacak.

* Önemli mineraller: Belirli önemli minerallere bu yıl yüzde 25 gümrük vergisi uygulanacak.

* Elektrikli araç bataryaları için doğal grafit ve kalıcı mıknatıslar: 2026 yılında yüzde 25 gümrük vergisi uygulanacak.

* Güneş pilleri: Güneş pillerine yönelik gümrük vergileri, "Çin'in fiyatları baskılayan ve Çin dışında güneş enerjisi kapasitesinin gelişimini engelleyen kapasite aşımına karşı koruma sağlamak" amacıyla bu yıl iki katına çıkarılarak yüzde 50'ye yükseltilecek

* Konteyner vinçleri: "ABD'li üreticileri Çin'in haksız ticaret uygulamalarından korumaya destek olmak" amacıyla bu yıl yüzde 25 oranında yeni gümrük vergileri getirilecek.

* Tıbbi ürünler, şırıngalar ve iğneler: yüzde 50 oranında yeni gümrük vergisi getirilecek; bazı solunum maskeleri ve yüz maskeleri de dahil olmak üzere belirli kişisel koruyucu ekipmanlara yönelik gümrük vergileri mevcut durumdaki yüzde 0 ila yüzde 7.5 aralığından yüzde 25'e yükselecek. Tıbbi ve cerrahi lastik eldivenlere yönelik gümrük vergileri, 2026 yılında yüzde 7.5'ten yüzde 25'e çıkarılacak.