Yılbaşındaki planlı bir ameliyattan sonra oluşan komplikasyonlar nedeniyle bir hafta hastanede yattığını herkesten gizleyen 70 yaşındaki ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçen cumartesi yaptığı açıklamada bu gizliliğin "tüm sorumluluğunu" üstlendiğini belirtti.

Olayın ardından ABD Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Senatör Roger Wicker, Pentagon Başkanı’nı söz konusu tıbbi gelişmeyi derhal kongre ile paylaşmamakla suçladı.

ABD'li bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, ABD Başkanı Joe Biden Austin'in sağlık durumundan ancak perşembe akşamı haberdar oldu.

Austin yaptığı yazılı açıklamada, "Kamuoyunun uygun şekilde bilgilendirilmesini sağlamak konusunda daha iyisini yapabilirdim. Daha iyisini yapacağıma söz veriyorum. Fakat şunu söylemek gerekli: Bu benim tıbbi prosedürümdü ve açıklama konusundaki kararlarımın tüm sorumluluğunu üstleniyorum" ifadelerini kullandı.

Pentagon, Austin'in neden tedavi gördüğüne, bilincini kaybedip kaybetmediğine ya da hastaneden ne zaman taburcu olacağına dair bir bilgi vermedi.

Beyaz Saray'dan bir yetkili, Austin'in Biden tarafından görevden alınmasının planlanmadığını ancak bakanın son birkaç günde bilincinin açık olup olmadığı konusunda bilgisi olmadığını ifade etti.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Bakan Lloyd Austin'in hastaneye kaldırılması sonrasında uzun süre Başkan Joe Biden dahil üst düzey yetkililere haber verilmemesi konusuna ilişkin, gecikme ile ilgili detayları araştırdıklarını, bildirim prosedürlerini iyileştirmek için adımlar atılacağını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Pat Ryder, gazetecilere, “Bakanlık, bildirim prosedürlerimizi iyileştirmek için adımlar atacak. Ayrıca ben de kişisel olarak sizden özür diliyor, daha iyisini yapmak ve sizi bilgilendirmek için taahhütte bulunuyorum” dedi.

Ryder, Bakan Austin'in 22 Aralık'ta Washington yakınlarındaki Walter Reed Ulusal Askeri Hastanesi'nde geçirdiği operasyonun ardından hastaneye yatırıldığını, ertesi gün eve döndüğünü de belirtti ve ağrılarının çoğalması sonucu 1 Ocak'ta ambulansla tekrar hastaneye kaldırıldığını ve yoğun bakım ünitesine alındığını aktardı.

Ryder, "Bilinci açıktı ama çok acı çekiyordu. O gün doktorlar tarafından testlere ve değerlendirmeye tabi tutuldu. 2 Ocak günü öğleden sonra, Bakan'ın durumu ve tıbbi tavsiyelere dayanarak bazı yetkileri, Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks'e devredildi. Bu durumdan Pentagon'daki ilgili yetkililer ve çalışanlar da rutin şekilde e-posta yoluyla bilgilendirildi." dedi.

Bakan Austin’in cuma gününden bu yana görevinin başında gerekli tüm iletişim erişimine sahip olduğuna işaret eden Ryder, bugün günlük güvenlik brifingini aldığını, Pentagon’un yurt içi ve dışındaki günlük operasyonlarını izlemeye devam ettiğini aktardı.