ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi en önemli gündem Başkan Joe Biden'ın sağlık durumu.

Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'la karşı karşıya geldiği canlı yayındaki kötü performansı krize yol açan Biden'la ilgili yeni bir haber, ABD tarihinin en yaşlı Başkanı olan 81 yaşındaki Biden'ın sağlık durumuyla ilgili endişeleri daha da artırdı.

Axios'un haberine göre Biden, toplantı ve etkinliklerde odaya girip çıkarken bile detaylı ve resimli talimatlara ihtiyaç duyuyor. Biden için düzenlenen bir toplantının organizasyonunda görev alan bir kişi, Axios'a yaptığı açıklamada ABD Başkanı'nın her hareketinin önceden planlandığını aktardı. 

Biden'ın yardımcılarının Başkan için odaya nasıl gireceği, sahneye nasıl çıkacağı ve seyircileri nasıl karşılayacağı gibi detayları tek tek planladığı belirtildi.

Yayınlanan talimat belgelerinden birinde sadece "Sahneye yürü" yazması dikkat çekti. 

Kaynak, Biden'ın katıldığı bir bağış etkinliği için "Sanki NATO zirvesi gibi her hareketini planladılar. Başkanın odaya girip çıkarken bu kadar detaylı sözlü ve görsel talimatlara ihtiyaç duyması beni çok şaşırttı" dedi.

Beyaz Saray ise bu tür talimatların resmi etkinliklerde yaygın olduğunu, Başkan Yardımcısı Kamala Harris için de hazırlandığını ifade etti. 

TALİMATLARI İFŞA ETMİŞTİ

Biden 2022'de yardımcılarının toplantılarda kullanması için elinde tuttuğu hatırlatma notunu yanlışlıkla kameralara göstererek ifşa etmişti. Başkan'ın elindeki notta "Oturacaksın. Basın mensupları gelecek. 2 dakika brifing vereceksin. Katılımcılara teşekkür edeceksin. Odadan çıkacaksın" yazıyordu.

Biden, bir süredir fiziksel ve akıl sağlığı konusunda çeşitli iddialarla gündemde. Ancak Trump'la katıldığı televizyon programında konuşmakta zorlanması ve sık sık yaşadığı kafa karışıklığı, kendi partisinde bile "Seçimden çekil" çağrılarına yol açmış durumda.