Bazı üst düzey ABD'li yetkililer, Başkan Joe Biden'ın yarın başkanlık kararnamesiyle ülkenin güney sınırını geçici olarak yasa dışı göçmen girişlerine kapatacağını belirtti.

Yetkililer, Biden'ın bu kararında günlük yasa dışı göçmen girişi sayısının 2 bin 500'ü geçmesinin etkili olduğunu, bu sayı günlük 1500'ün altına inene kadar güney sınırının bu tür geçişlere kapalı olacağını kaydetti.

YAKALANANLAR SINIR DIŞI EDİLECEK

Biden'ın bölgeden bazı belediye başkanlarıyla birlikte yarın törenle başkanlık kararnamesine imza atacağını ifade eden yetkililer, hemen devreye girecek kararnameyle güney sınırından giren ve güvenlik otoritelerince yakalanan yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edileceklerini bildirdi.

"EN SERT SINIR TEDBİRİ"

Demokrat Biden yönetiminin bugüne kadarki "en sert sınır tedbiri" olarak nitelendirilen kararname, 5 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesinde daha sert sınır güvenliği tedbiri talep eden Cumhuriyetçi Donald Trump'a ve bu konuda Kongre'de sert muhalefet yapan Cumhuriyetçilere karşı bir adım olarak değerlendiriliyor.

2018 yılında dönemin başkanı Trump, ülke sınırlarından giren tüm yasa dışı göçmenlerin derhal sınır dışı edilmesini öngören "sıfır tolerans" adlı karara imza atmış, 2020 yılında başkanlık seçimlerini kazanan Biden, Trump döneminin bu uygulamasını kaldırmıştı.

AKILLARA KAÇAK TÜRK GELDİ

İnsan kaçakçılarına yaklaşık 10 bin dolar vererek ABD’ye kaçak yollardan giren bir Türk, sınır güvenliğine dikkat çekmişti. FOX News muhabiri Bill Melugin, Kaliforniya San Diego'daki Jacumba'da ABD'ye giriş yapan göçmenlerle konuşmuş ve o anları sosyal medyadan paylaşmıştı.

Muhabirin sorularına yanıt veren bir Türk vatandaşı, sınırdan ne kadar kolay geçtiklerini anlatmış, hiçbir güvenlik önleminin olmadığına işaret etmişti. Muhabir ve Türk vatandaşı arasındaki diyalog şöyleydi:

- Kartele ödemek zorunda mıydın?

+ Evet

- Ne kadar?

+ Yaklaşık 10 bin dolar.

+ ... Amerikan halkı haklı. Ülkeye gelenlerin iyi olup olmadığını bilmiyorlar. Ben iyiyim ama ya iyi değillerse... Katilse ya da psikopatsa. Öldürmeyeceğinin garantisi yok. Güvenlik kontrolü yok. 

Sınırı kimin geçtiği konusunda endişeleniyorsun.

+ Evet, evet. İnsanlar normal görünmüyor.