İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde dün bir akademisyen ile öğrenciler arasında ‘ibadethane-ayakkabı’ tartışması yaşandı.

Olay, akademisyen ile tartışan öğrencilerden birinin çektiği videoyu sosyal medyada paylaşması ile gündem oldu. 

“KAPIMIN ÖNÜNDE KOKAN AYAKKABILARINIZI GÖRMEK ZORUNDA DEĞİLİM”

Görüntülerde akademisyen, üniversitenin içinde yer alan ve ayakkabılığı olmasına rağmen ibadethanenin önüne bırakılan ayakkabılardan rahatsız olduğu söyleyerek "Kapımın önünde 18 tane ayakkabı görmek zorunda değilim. Kokan ayakkabılarınızı görmek zorunda değilim. Burada ayakkabılıklar var" dedi.

Bunun üzerine öğrenciler ibadethane alanının girişinde ayakkabıyla duran akademisyenle tartışmaya başladı.

İbadet alanının mescit olduğunu ve ayakkabı ile giremeyeceğini savunan öğrencilere akademisyen, “Burası mescit değil,  ibadethane ve seccadenizin üzerine basmıyorum. Lütfen okulun kurallarına uyun. Burası sadece sizin ibadethaneniz değil, burası benim de ibadethanem. Burası sadece mescit değil, Hristiyanlar için de burası bir ibadethane. Budistler de burada ibadet yapabilir. Ayrıca burada ayakkabılık var." diyerek alanın herkese açık bir yer olduğunu söyledi.

"AYAKKABIMI ORAYA DA BIRAKIRIM BURAYA DA BIRAKIRIM"

Öğrenci ise, “Burası benim için psikolojik bir sınır burayı aştığınız takdirde benden saygı göremezsiniz. Ben buranın kullanımında hak sahibiyim. Ben bu okulun ücretini ödediğim takdirde 4 yıl boyunca buranın kullanımında hak sahibiyim. Ayakkabımı buraya da bırakırım, oraya da bırakırım” diyerek akademisyenden dışarı çıkmasını istedi.

"SİZCE BU AYAKKABILIK NİYE VAR?"

Akademisyen de “Odamın kapısının önüne ayakkabını bırakamazsın. Sizce bu ayakkabılık niye var? Ben kapıdan çıkınca kokan ayakkabıları görmek zorunda değilim” dedi

Olaya dahil olan başka bir akademisyen ise “Ayakkabıları niye dışarı koyuyorsunuz?” diye sordu.

Bunun üzerine öğrenciler, "Biz sayın hocamızla tartıştık, ona açıklamaları yaptık. Size de bir kere daha yapmak istemiyoruz.” yanıtını verdi.

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞARAK AKADEMİSYENİ HEDEF ALDI

Üniversitede yaşanan olay sosyal medyada da tepki topladı. Söz konusu videoyu sosyal medya hesabından alıntılayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Oktay Saral, akademisyeni hedef aldı.

Saral şu ifadeleri kullandı:

“Gençler; İslam ‘komşuluk hakkını’ da gözetir. Müslüman örnek olmak zorundadır. Önce bu hakkı gözeterek ayakkabıları ayakkabılığa koymalısınız. Makul bir sebepten kullanamıyorsanız o ayrı…

Ve eğitimi yalnız teoride almış, ahlakı geçtim, etik değerlerden de yoksun hanımefendi; bu davranışınızla, İslam’a ve Müslümanlığa olan tahammülsüzlüğünüzü gösteriyorsunuz. 28 Şubat zihniyetinin günümüz hali bu. Mescid mi ibadethane mi diye bir şeyler zırvalamışsınız. Müslümanların da ibadet ettiği alana, tüm ikazlara rağmen ayakkabılar ile girmek anca sizin gibi İslamofobiklerin yapacağı bir davranıştır. Üniversitelerimizin bir an önce bu problemli zihniyetlerden temizlenmesi gerekir.”

İNCELEME BAŞLATILDI

Yaşanan olayın ardından Kadir Has Üniversitesi, sosyal medyada paylaşılan görüntülerle ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

 

ÖĞRENCİLER AKADEMİSYENE SAHİP ÇIKTI

Tartışmanın ardından hedef gösterilen akademisyene öğrenciler destek çıktı.

Üniversite kampüsünde toplanan öğrenciler yaptıkları basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yayınlanan bu içerikler, akademisyenimiz, biz öğrenciler ve tüm Kadir Has Üniversitesi için tehdit niteliği taşımaktadır. Bu yapay gündem oluşturma çabasını belirli aralıklarla tekrarlandığını söylemek kaçınılmazdır. Kaldı ki Türkiye Cumhuriyeti, laik bir hukuk devleti olup, ülkemizde yaşayan herkes düşünce, vicdan ve din hürriyetine sahiptir.

*İbadethane, hedef gösterilen akademisyenimizin de dediği gibi tüm inançlara saygılı bir şekilde kullanıma açıktır. Bu haliyle toplu yaşam ilkelerine saygı duymak herkesin sorumluluğudur.

*Bu toplu kullanımdan rahatsız olanlar için de okulumuza 100 metre mesafede ayrı ibadet yeri mevcuttur.

*Fakat okulumuz içerisinde yer alan ibadethanedeki ayakkabılığı kullanmayarak uyarıları dikkate almaksızın bu basit hususu dahi büyüten kişileri toplu yaşam alanlarına saygı göstermeyişini desteklememiz mümkün değildir.

*Bir diğer yandan bizlere akademik alanda bize her türlü bilgiyi vermeye çalışan akademisyenimiz, vahim bir açıyla videoya çekilerek hedef gösterilmesini hiçbir suretle kabul etmeyeceğimizi belirtmek isteriz.

*İlgili hedef gösterme çağrısını yapan ve bu konuda örgütlenme sağlayan TÜGVA muadili kurumlar, biz öğrenciler için en güvenilir alanımız olan okulumuz için tehdit yarattığını söylemek kaçınılmazdır.

*Üniversitelerin böyle propagandalara malzeme edilmesine göz yummayacağız. Olayı algı oluşturmaya dönüştürenlerin bilinçli politikalar ürettiğini söyleyebiliriz. Son olarak akademisyenimize psikolojik şiddet uygulanması hakkında ilgili birimler tarafından soruşturma açılmasını bekliyoruz.”

'TÜRKİYE LAİK KALACAK' SLOGANINA TEKBİR GETİREREK KARŞILIK VERDİLER

Açıklamanın ardından öğrenciler “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları atarken, alanda toplanan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyesi bir grup ise tekbir getirerek "Mescide dokunan eller kırılsın" sloganıyla karşılık verdi.