Türkiye’nin önde gelen liselerini bitirip üniversite eğitimi tercihini yurt dışında kullanan öğrenci sayısı her geçen  gün artıyor. Öyle sayılara ulaştı ki, Galatasaray, Alman, Saint Joseph, İstanbul Erkek, Avusturya, Robert kolej mezunu pırıl pırıl öğrencilerin tümüne yakını yurt dışına gidiyor. Bu gidişlerin temel nedeni yurt dışı eğitim kalitesi ve yurt içinde giderek inanılmaz boyutlarda yükselen orta eğitim ve üniversite ücretleri. Ücretler bu şekilde artmaya devam ederse, orta eğitim için de yurt dışı gidişler artacaktır. Acı olan da bu çocuklar eğitimlerini bitirdiklerinde çoğu yurda dönmeyecek...

AKP’nin kendi ideolojileri ile yetiştirdiği, yıllarca MEB  müsteşarlığı yapan Sayın Yusuf Tekin son kabine atamalarında MEB oldu. Müsteşarlığı  döneminde 4+4+4  sistemi, yine onun döneminde andımız kaldırıldı. Sayın Tekin’i Rektör yapabilmek için günübirlik yasa değiştirilerek Hacı Bayram Veli Üniversitesine Rektör atandı. Son kararname ile de MEB oldu.

Sayın Bakan öyle görünüyor ki, müsteşerlıkta eksik kalan, eğitimdeki  din ağırlıklı müfredat girişimlerini bakanlığında tamamlayacak. Son olarak da tarikat ve cemaatlerlerle bazı anlaşmalar yapıp, tüm orta eğitim okullarını da İmam Hatip Liseleri haline getirmeye çalışıyor. Açıkça diyemiyor ama yaptığı ve yapmaya çalıştığı tüm uygulamalarla Cumhuriyetle hesaplaşmanın adımlarını atıyor. Bütçe görüşmelerinde yapılan eleştirilere cevap verirken de bu anlaşmaların sayısının 10 olduğunu, bu sayıyı daha da artıracağını yüksek sesle dile getirdi.

Sayın Bakan, geçmiş yıllarda okul ücretleri çok düşükmüş gibi, geçenlerde özel orta  eğitimdeki fiyatların çok arttığını söyleyerek uyarıda bulundu.

Sayın Bakan,
-Özel okul ücretleri neden  bu denli artıyor yerine, neden bu özel okullar mantar gibi bitiyor?
-Aileler neden kamu okulları dururken çocuklarını özel okullara gönderiyor?
-Devlet okulları ile özel okullar arasında eğitim farkları var mı?
-Ülkenin doğusu ile batısı arasında eğitimin eşit olduğunu söyleyebilir misiniz?
-Bakan olarak çocuğunuzu devlet mi  yoksa özel okulda mı okutuyorsunuz?
-Sayın Cumhurbaşkanının çocukları devlet okulunda mı, yoksa özel okullarda mı okudu?
-Ailelerin boğazından keserek güçlükle çocuklarını özel okullarda okuttuğunu biliyor musunuz?

-Devlet okullarındaki eğitim düzeyinin dünya ölçeğindeki yerini biliyor musunuz?

Sayın Bakan: Özel okul ücretlerinin milyona dayanmasının nedeni” Faiz sebep, Enflasyon sonuç" diyerek ekonomiyi buralara getirenlerdir. Diğer bir neden de, müsteşarlıktan başlayarak ekmeye başladığınız din ağırlıklı eğitimdir.

Ülkeyi yönetenler, ne çabuk unuttunuz !!! 15 Temmuz belasını başımıza bela eden hain FETÖ, yıllarca gizli evlerde  abiler ve ablalar eşliğinde çocukları zehirlemediler mi? Peki şimdi siz, orta 3-4’cü sınıf çocuklarını hafta sonları abi ve ablalar önderliğinde camilere götürerek ne yapmayı hedefliyorsunuz? Böyle yaparak siz bu işi yasallaştırmaya çalışıyorsunuz!!

Bu görevlere gelirken Laik Demokratik, Sosyal Hukuk Devletine bağlı kalacağınıza  yemin etmediniz mi?

Bilimi dinle baskılar, bilimi öncelemez, tarikat ve cemaatleri eğitime monte etmeye çalışırsak Astronotumuzu uzaya ancak, yolcu olarak göndermeye devam ederiz.

Sayın Bakan; Kutsal kitabımız  Kur’an-ı Kerim diyor ki,”Dinde zorlama yoktur” (Bakara 256)

Ama ülkem de “ zorunlu din dersi” var.

SON SÖZ: İslam’ın sembolü Ahlak, Adalet, Akıl ve İlimdir.  Prof. Dr. YAŞAR NURİ ÖZTÜRK◦