İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, kadınların döktükleri gözyaşı erkeklerin saldırgan davranışlarını azaltıyor.

PLOS Biology'de yayınlanan araştırmada, kadınların gözyaşının kokusunu alan erkeklerin saldırgan davranışlardan kaçınma eğiliminde olduğu belirtildi. Buna göre kadınların gözyaşı beyinde saldırganlıkla bağlantılı noktalarda faaliyetleri yavaşlatıyor.

Araştırmada yer alan doktora öğrencisi hani Agron, kadınların toplum içinde ağlama konusunda daha rahat olması nedeniyle çalışmaya kadınların daha fazla katılım gösterdiğin söyledi. Üzücü filmler izleyen kadın deneklerden alınan gözyaşları erkek deneklere koklatıldı. 

Bu sırada bilgisayar oyunu oynayan erkeklerde kadın gözyaşının etkisiyle rekabet ve diğerlerinden intikam alma hırsının önemli ölçüde azaldığı görüldü.

Fareler üzerinde daha önce yapılan bir araştırma da dişi farelerin gözyaşının erkek fareler arasında saldırganlığı azalttığını ortaya koymuştu. Gözyaşının ayrıca testesteron seviyesini de düşürdüğü belirtilmişti.

Bilim insanları kadınların gözyaşının bu etkisinin, bebeklerini tehlikelerden koruma güdüsüyle ilişkili olduğunu düşünüyor.