İtalya'da bilim insanları, sel bariyerleri sisteminin Venedik'i batmaktan ve deniz seviyesinin yükselmesinden korumak için yeterli olmayacağını belirterek, kentin 2150 yılına kadar sular altında kalacağını belirtti.

Euronews'in haberine göre, İtalya'da bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, ülkenin lagün kenti Venedik'in bazı bölgelerinin 2150 yılına kadar sular altında kalacağını ortaya koydu. Çalışma, Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) uzmanları tarafından yürütüldü ve gelgit seviyesinin yükselmesine ilişkin veriler analiz edildi.

Dünyanın en turistik kentlerinden biri olan Venedik onlarca yıldır giderek sıklaşan sel baskınlarıyla mücadele ediyor.

Kuzey Adriyatik Denizi'nde Venedik ve adalarını çevreleyen 550 kilometrekarelik sığ bir koy olan lagünde şu anda bir sel bariyeri sistemi bulunuyor. Ancak bilim insanları, bu bariyerlerin kanal kenti sürekli batmaktan ve deniz seviyesinin yükselmesinden korumak için yeterli olmayacağı görüşünde.

INGV'de görevli bir grup bilim insanı, Venedik lagünündeki gelgit seviyesinin yılda yaklaşık yarım santimetre yükseldiğini tespit etti.

Bilim insanları, Venedik'in en ünlü meydanı olan San Marco Meydanı'nın bazı bölümlerinin 70 santimetre su altında kalacağını tahmin ediyor. Şehrin batı yakası da bu durumdan ilk etkilenen bölgelerden biri olacak. 2019-2023 yılları arasında 58 kez sular altında kalan bu bölge, en sık su baskınına uğrayan bölgelerden biri.

INGV araştırmacısı Marco Anzidei, "Deniz seviyesindeki artış, özellikle yerel olarak çökme ile hızlanırsa, giderek daha şiddetli ve yaygın kıyı erozyonuna, sahillerin geri çekilmesine ve halklar için çok önemli çevresel ve sosyoekonomik etkileri olan deniz taşkınlarına yol açıyor" dedi.