BİLSEM sınavı, Türkiye'de ilkokullarda okuyan 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerine uygulanıyor olup, özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi amacıyla yapılıyor. MEB geçtiğimiz günlerde yayınladığı kılavuz ile "BİLSEM sınavı ne zaman?" sorusunu yanıtladı. 

BİLSEM KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

BİLSEM SINAVI NE ZAMAN?

10 Şubat ile 14 Nisan 2024 tarihleri arasında öğrenciler yetenek alanlarına göre değerlendirmeye alınacak.

Bireysel değerlendirme sınavı ise 26 Mayıs ile 26 Temmuz 2024 tarih aralığında gerçekleşecek. Bu sınavın sonuçları ise 31 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak.

BİLSEM BAŞVURUSU NE ZAMAN ALINACAK?

08-19 Ocak 2024 tarihleri arasında sınıf öğretmenleri tarafından e-okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden öğrenci gözlem formlarının doldurulması işlemi gerçekleştirilecek.,

BİLSEM NEDİR?

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır.

Zorunlu eğitim dışında çeşitli programlarla öğrencilerin özel yeteneklerinin geliştiren BİLSEM’lerde özel yetenekli, özellikle zeka, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasitesi olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek seviyede performans gösteren öğrencileri tespit ederek, bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programlarıyla yardımcı olmak, onların kendilerini tanımalarını sağlamak, aynı zamanda gelecekte ülkemize katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek hedefleniyor.