Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yenisu köyü bölgesine dün akşam saatlerinde çığ düştü. Bölgede evine gittiği öğrenilen ve yakınlarının haber alamadığı bir kişi çığ altında kaldı. Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, çığ altında kalan Ekrem Canlı'nın cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu.

24 SAATTİR İRTİBAT KURULAMADI 

Genç ilçesinde bir kişinin çığ altında kaldığı ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen ekiplerce arama kurtarma çalışması başlatıldı. Yakınları, gece 112 Acil Çağrı Merkezine, Ekrem Canlı'nın Yenisu köyü mevkisinde çığ altında kaldığı ihbarında bulundu.  Bunun üzerine bölgeye jandarma, AFAD ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. 

Vali Ahmet Hamdi Usta, ailesinin dün akşam yaptığı ihbarda, saat 10.47'den itibaren Ekrem Canlı'ya cep telefonundan ulaşamadıklarını belirttiğini söyledi. 

GECE ÇALIŞMALARA ARA VERİLDİ

İhbarın ardından ekiplerin bölgeye sevk edildiğini belirten Usta, şöyle konuştu:

-Ekrem Canlı'nın aracını park ettikten sonra yürüdüğü noktada çığ görüldü. Bunun ardından bölgede arama çalışmaları başlatıldı. Vatandaşımızın çığın altında kaldığını değerlendiriyoruz. Gece donma tehlikesi, çığ tehlikesi nedeniyle arama çalışmalarına ara verdik. Sabah saatlerinde ekipler arama çalışmalarına başladı.

- AFAD'dan 30, jandarmadan 28, SAR Arama Kurtarma Derneğinden 7, İHH'den 8 kişilik ekip ile 25 güvenlik korucusu arama çalışmalarında görev alıyor. Personel sayısı artmaya devam edecek.

Usta, bölgeye giderek arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip edeceğini bildirdi. 

CENAZEYE ULAŞILDI

Bingöl Valiliği'nin açıklamasında da Yenisu köyünde 27 Şubat’ta akşam saatlerinde Ekrem Canlı'nın (64) evden ayrıldığı ve havanın kararmasına rağmen eve dönmediği bilgisi alındığı ifade edildi. Açıklamada 150 metrekarelik bir alanda çığ düştüğü, 143 kişilik ekibin Canlı'yı aradığı kaydedildi. 


Ekrem Canlı 

Bir süre sonra Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, çığ altındaki Ekrem Canlı’nın yerinin tespit edildiğini ve ekiplerin hayatını kaybeden Ekrem Canlı’yı çıkarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.