31 Mart Yerel Seçimini kazanarak Urla Belediyesi yönetimini kayyumdan devralan CHP’li Başkan Selçuk Bakan kurumun mali tablosunu ilan etti.

Belediye binasına da asılan tabloda, toplam borç miktarının yaklaşık 225 milyon lira olduğu bildirildi. 2019 yılında belediyenin borcu yaklaşık 100 milyon liraydı. Urla Belediyesi’nin bu yılki bütçesi ise 400 milyon lira.

BELEDİYENİN BORÇ DETAYLARI

Urla Belediyesi’nin güncel borçları şöyle:

* Firma borçları: 31 milyon 816 bin lira.
* Değişken faizli banka kredi borcu: 35 milyon 936 bin lira.
* Özel İdare’ye olan borç: 427 bin lira.
* Vergi borcu: 26 milyon 35 bin lira.
* SGK’ye olan borç: 69 milyon 748 bin lira.
* Gediz Elektrik Şirketi’ne olan borç: 1 milyon 807 bin lira.
* Taşınmaz Kültür Varlıkları katkı payı borcu: 1 milyon 83 bin lira.
* Memur giderleri: 6 milyon 180 bin lira.
* Sözleşmeli personel giderleri: 55 bin lira.
* İşçi giderleri: 2 milyon 754 bin lira.
* KHK personeli giderleri: 16 milyon 9 bin lira.
* Belediye şirketlerinin borcu: 33 milyon 101 bin lira.

"ŞEFFAFLIK ADINA AÇIKLADIK"

Urla Belediye Başkanı Selçuk Bakan, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Biz bu borç tablosu ilanını belediyeye atanan devlet memuru kayyumu afişe etmek ve devr-i sabık yaratmak için yapmadık. Bunu hizmetten kaçmak için de yapmadık. Şeffaf yönetim anlayışımızın gereği olarak halkımızın belediyenin mali durum tespitini bilmesini istedik. Bu tabloyu her yıl asacağım” dedi. 

ÖNCELİK MALİ DİSİPLİN VE TASARRUF OLACAK

Önceliğinin mali disiplini sağlamak olduğunu belirten Bakan, “Belediyenin demirbaş envanterini gözden geçiriyoruz. Tasarruf kapsamında belediye başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin makam aracı kullanımını iptal ettik. Kiralık araç sözleşmesi de Ağustos ayında sona erecek, gerekli olmadıkça yeniden araç kiralamayacağız. Bütçeyi düzeltmeden yeni personel alımı yapmayacağız. Biraz zamana ihtiyacımız var. Vatandaşlarımız müsterih olsun, Urla’ya iyi hizmetler yapacağız” diye konuştu.