Bursa'da iş insanı Taner Çınarkes (43) Demokratik Sol Parti (DSP) Karacabey Belediye Başkan adayı oldu. Eski milli atlet eşi Feride Çınarkes (37) ise DSP Nilüfer Belediye Başkan adayı olarak seçime girecek. Çift farklı ilçelerden belediye başkanı seçilebilmek için mücadele edecek.

Taner Çınarkes ile pilates eğitmeni eşi Feride Çınarkes, 31 Mart seçiminde aynı partiden farklı ilçeler için belediye başkan adayı oldu. Taner Çınarkes, DSP'den Karacabey Belediye Başkan adayı, Feride Çınarkes ise Nilüfer Belediye Başkan adayı olarak seçimlere girecek.

"GERİ DÖNÜŞLER ÇOK SICAK"

3 çocuk annesi Feride Çınarkes, siyasette daha önce hiç aktif olarak yer almadığını, genel seçimlerde de milletvekili aday adayı olan eşinin desteği ve önerisi ile belediye başkan adayı olmaya karar verdiğini belirterek, şunları söyledi:

- Eşim DSP ailesindeydi ve benim de bu partide olmam gerektiğini söyledi. Eşimle beraber aynı yolda devam etmek istedik. Her işi layığı ile yaptığımızı düşünüyorum. Geri dönüşler çok ılımlı ve sıcak. Bizi aileden biri olarak gördüler. Açıklamadan sonra tanımadığım kişiler, telefonla arayıp 'Bir bayanın Nilüfer'de olmasını destekliyoruz' dediler. Bu beni çok mutlu etti.

DSP'nin Nilüfer ilçesindeki ilk kadın adayı olduğunu söyleyen Çınarkes, seçildiği takdirde spor projelerine ağırlık vereceğini söyleyerek, "Sporu çok seviyorum. Ne yazık ki çok fazla spor etkinliği yapacağımız alan yok. Mahallelerde sadece futbol, basketbol değil eskrimin de boccenin de farklı spor dallarının var olduğunu ortaya çıkarmak istiyorum ve en büyük hayalim bu" diye konuştu.

"KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUM"

Genel seçimlerde DSP'den milletvekili aday adayı olduğunu söyleyen Taner Çınarkes ise siyasete ve DSP'ye girme fikrinin ailesinden geldiğini belirterek "Eşimle kazanacağımıza inanıyorum. Nilüfer'e bir bayan eli değmesi gerekiyor ve Feride Hanım'ın olması gerekir. Çevremizden, partimizden, Genel Başkanı'mızdan, mahalle sakinlerimizden destek aldık. 'Devam edin, maddi manevi destek vereceğiz' dediler. Biz de onlar için çalışacağız" dedi.