ABD'nin önde gelen teknoloji şirketlerinin hisselerinde baş döndüren yükseliş devam ediyor.

Önceki gün bilançolarını açıklayan Microsoft ve Alphabet'in toplam piyasa değerinde dün bir günde kaydedilen artış 250 milyar doları aştı.

Google'ın sahibi Alphabet'in ilk temettüsünü ve hisse geri alım programını açıklamasının ardından dün New York Borsası'nda işlem gören hisselerinin yüzde 10 oranında yükseldi.

Dünyanın en değerli şirketi olan Microsoft'un hisse değeri de dün yüzde 1,8 oranında yükseldi.

Alphabet'in piyasa değeri 2 trilyon 150 milyar dolara ulaşırken, Microsoft'un değeri yeniden 3 trilyon dolar barajını aştı.

İngiliz Financial Times gazetesinde bugün yayımlanan "Microsoft ve Alphabet, bulut bölümlerinde yapay zeka destekli kazançlarının tadını çıkarıyor" başlıklı haberde "İki teknoloji devinin toplam piyasa değeri, gelir artışlarının beklentileri aşmasının ardından 250 milyar dolardan fazla arttı" denildi.

YAPAY ZEKAYA BÜYÜK YATIRIM

Haberde "Microsoft ve Alphabet, bulut bilişim hizmetlerine yönelik yoğun kurumsal talebin artmasının ardından, yapay zekanın geliştirilmesi için harcanan büyük meblağlar konusunda yatırımcıların şüphelerini ortadan kaldırdı" ifadelerine yer verildi.

Yapay zeka patlamasından yararlanan diğer iki şirket Amazon ve Nvidia'nın hisseleri de dün sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 6 oranında değerlendi.

Baird analistleri, Alphabet, Amazon, Microsoft ve Meta'nın bu yılki sermaye harcamalarının geçen seneye göre yüzde 40 artışla toplam 188 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. Meta'nın 40 milyar dolarlık, Alphabet'in de 48 milyar dolarlık yatırım harcaması yapması bekleniyor.

ABD'nin "muhteşem yedili" olarak bilinen şirketlerin hisseleri bu yıl yapay zeka destekli ralliye imza attıktan sonra, faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesi, yüksek sermaye harcamaları ve Orta Doğu gerilimlerinin etkisiyle son dönemde düşüş göstermişti. Son gelen bilançolar sonrasındaki yükseliş, yapay zeka destekli rallinin yeniden alevlenebileceği beklentisini artırdı. 

MICROSOFT'TAN 61,9 MİLYAR DOLARLIK GELİR

Mali takvimde ocak-mart dönemini 3. çeyrek olarak kabul eden Microsoft bilançosunu açıkladı.

Buna göre, şirketin geliri ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 17 artarak 61,9 milyar dolara çıktı. Microsoft 2023'ün ocak-mart döneminde 52,9 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net karı da aynı dönemde yüzde 20 artarak 21,9 milyar dolara yükseldi. Firmanın net karı geçen senenin aynı döneminde 18,3 milyar dolar olmuştu.

Microsoft'un hisse başına karı da bu dönemde 2,45 dolardan 2,94 dolara yükseldi.

ALPHABET'TEN 23,7 MİLYAR DOLARLIK KÂR

Google'ın ana kuruluşu Alphabet de 2024'ün ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna göre, Alphabet'in yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 80,5 milyar dolara çıktı. Şirket, 2023'ün ilk çeyreğinde 69,8 milyar dolarlık gelir sağlamıştı.

Şirketin net karı da ilk çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 57 artışla 23,7 milyar dolara ulaştı. Alphabet, geçen yılın ilk çeyreğinde 15,1 milyar dolar net kar elde etmişti.

Firmanın geçen yılın ocak-mart döneminde 1,17 dolar olan hisse başına karı da bu senenin aynı döneminde 1,89 dolara yükseldi.

Alphabet, 10 Haziran 2024 itibarıyla kayıtlı hissedarlarına hisse başına 0,20 dolar nakit temettü dağıtacağını duyurdu. Şirketin, yönetim kurulunun onayına tabi olarak üç ayda bir nakit temettü ödemeyi planladığı aktarıldı.