Milli Savunma Bakanlığı Irak ve Suriye’nin kuzeyinde son bir haftada, aralarında sözde yöneticilerin de bulunduğu 108 terörist etkisiz hâle getirdiğini, 1 Ocak’tan bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 953 olduğunu duyurdu.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta yapılan haftalık bilgilendirme toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin icra ettiği operasyon ve faaliyetlere ilişkin bilgi verdi.  

Geçen hafta Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan iki terörist daha Habur’daki hudut karakoluna teslim olduğu belirtildi.

Açıklamada "Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 355 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan beşi terör örgütü mensubudur. Bin 582 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir" denildi.

YENİ OPERASYON AÇIKLAMASI

Tuğamiral Aktürk'ün sunumu sonrası MSB kaynakları gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son haftalarda Irak'ın kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısında yaşanan artışa ilişkin, daha önce 'Bu yaz Irak'ın kuzeyinde kilidin kapanacağı' yönünde açıklama yapıldığı anımsatıldı. Bakan Yaşar Güler'in ifade ettiği gibi öngörülemez, alışılmadık, süratli ve sürekli operasyonlarla terörle mücadelenin sürdürüleceği vurgulanarak; şu anda terörle mücadelenin belirtilen şekilde devam ettiği, TSK'nın artık sürekli operasyon devresinde olduğu kaydedildi. 

ÜS BÖLGELERİNE YILDIRIM DÜŞMESİ 

Irak’ın kuzeyinde yıldırım düşmesi sonucu bazı askerlerin şehit olduğu sorusuna ilişkin, üslerin tamamında paratoner olduğu, TSK'nın üs bölgesine konuşlanırken ilk kurulan sistemlerden birinin paratonerler olduğu aktarıldı.

Irak'ın kuzeyindeki Pençe bölgesinde yıldırım düşme olayının yoğun yaşandığı sadece dün üs bölgelerine düşen yıldırım sayısının 307 olduğu kaydedildi. Her türlü sistemin çalıştığı; ancak bazen doğa ile baş etmenin mümkün olmadığı vurgulanarak, yükseklikten kaynaklı, ani iklim değişikliklerinin de etkisiyle bu tarz kayıpların yaşanabildiği bildirildi.

ABD'den F16 tedarikine ilişkin ise taslak teklif ve kabul mektupları üzerinde ilgili birimlerin gerekli inceleme ve değerlendirmeleri yaparak ABD'li muhataplara ilettiği, sürecin planlandığı şekilde devam ettiği belirtildi.