“Nemiz varsa, eğer bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batı’nın, vicdanımızı ve düşüncemizi Doğu’nun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcaklığını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi’ne borçluyuz...”

★★★

Yazıma Falih Rıfkı Atay’ın, bu vatana sevdalı herkesin ezbere bilmesi gereken sözleriyle neden başladığıma gelince:

Önceki gün, aldığımız hür nefesi bile borçlu olduğumuz 30 Ağustos Zaferi’nin kazanıldığı Dumlupınar’ın yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Zekeriya Yılmaz aradı.

Adını yazarken bile heyecandan ellerimin titrediği Dumlupınar’ın kaderiyle baş başa bırakılmışlığının sürdüğünü belirterek şunları söyledi:

“Sizin unutulmaz çabalarınız sonrasında Ankara-Yenimahalle”nin değerli Belediye Başkanı Fethi Yaşar ağabeyimizin büyük emekler harcayarak ilçemize armağan ettiği “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Misafirhanesi ve Dumlupınar Sosyal Tesisleri”, maalesef geçmiş dönemde yeterince bakılamadığı için, onarıma muhtaç durumda. Yaklaşık 2 milyon liralık bir masraf gerekiyor. Ancak bizim bunu yapabilecek bir bütçemiz yok. Ayrıca ilçe merkezinden şehitliğe giden 2,5 kilometre uzunluğundaki yolumuzun adını da “Prof. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı” olarak koyduk. Buranın da sıcak asfalta ve çevre düzenlemesine ihtiyacı var. Fahri hemşerimiz olarak yardım ederseniz, bunları 30 Ağustos kutlamalarımıza yetiştirebiliriz. Hele iki sanatçı getirip “Zafer Bayramı Konseri” verdirebilirsek, ilçe tarihimizin en görkemli kutlamasını yapmış oluruz...”

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Misafirhanesi ve Dumlupınar Sosyal Tesisleri'ni armağan eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve eşi Azize Hanım.

★★★

Dumlupınar için benden bir şey istenir de durur muyum?

İlçenin bağlı olduğu Kütahya Belediyesi CHP’ye geçmiş olmasına karşın, maddi sıkıntılarla boğuştuğundan yardım edebilecek durumda değil.

Afyonkarahisar da öyle... Başkan Burcu Köksal, belediyenin iki yakasını bir araya getirmeye uğraşıyor.

İnanıyorum ki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, el ele verip, sosyal tesisi en kısa sürede onarırlar ve sanki dün yapılmış gibi bir görünüm kazandırırlar.

Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı”nın sıcak asfaltlama ve çevre düzenlemesini de Eskişehir’in Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce’den rica ederiz.

Geriye konser için sanatçıların getirilmesi kalır.

Tanıdığım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu konuda gereken desteği esirgemez.

Böylece her şeyimizi borçlu olduğumuz “Büyük Zafer”i, kazanıldığı kutsal topraklarda ilk kez, şanına yaraşır bir coşku içinde kutlarız.