Mehmet Şimşek ve ekonomi kurmayları her sorulduğunda ısrarla seçim sonrası vergilerde artış olmayacağını dile getiriyor.

Herhalde koskoca devlet adamları kelime oyunu yapacak kadar karakter zafiyeti sergilemez. “Yeni vergi getirmedik, artış da yapmadık, güncellemeye gittik” falan demez.

★★★

Hani tuzu kurunun biri çıktı, 6 milyon liradan fazla serveti olanlara yüzde 1 vergi getirilmesini önerdi ya... Acaba 6 milyondan ucuz ev mi kaldı? Herkes devleti kurtarmaya ne kadar meraklı!

Ben de önereyim... Nefes aldı vergisi, rüzgar esti vergisi, güneş açtı vergisi... Rüya gördü vergisi, Almanya’yı kıskandırma vergisi... Bir gece ansızın gelebiliriz vergisi, gıybet vergisi... Bekarlık vergisi, evlenme vergisi... Kulak arkası vergisi, dünya lideri tarafından yönetilme vergisi...

★★★

Güzel kardeşim, gelirimizden Gelir Vergisi kesiliyor. Aldığımız ve sunduğumuz her mal ve hizmet için KDV ödüyoruz. Araç aldığımızda yarısından fazlası ÖTV’ye gidiyor.

Akrabamız vefat ediyor veraset vergisi çıkıyor. Ev-işyeri alıyorsunuz tapu harcı, beş yıl içerisinde satarsanız değer artış kazancı...

★★★

Bununla mı kaldı? Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel İletişim Vergisi, akaryakıt tüketim vergisi, konaklama vergisi, dijital hizmet vergisi, Şans Oyunları Vergisi, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, emlak vergisi, damga, resim, harç ve sayamadığım daha onlarca haraç...

Devletin görevi adil şekilde vergi toplamaktır. Zenginlerin borçlarını silip, silinen borçları halktan tahsil etmek değildir.

★★★

Şimdi hepsini tekrar yazmayayım... Zira Orta Vadeli Programı hazırlayan Mehmet Şimşek 2024 bütçesinde öngördüğü artışları ilk harflerine göre sıralayayım.

ÖİV’de yüzde 161.50, BSMV’de yüzde 98.08, ŞOV’de yüzde 108.99, ÖTV’de yüzde 72.50, KOV’de yüzde 61.52, damga vergisinde yüzde 70.62, veraset ve intikal vergisinde yüzde 63 artış öngördü.

★★★

Sahi onca yıldır aklınız neredeydi? Adil değil miydi vergilendirme sistemi? Şimdi mi sağlayacaksınız adaleti? Sistemi değiştirmenizi bugüne kadar kim engelledi? Siz hiç gördünüz mü vergi borcu silinen memuru, işçiyi?

İktidarın ülke ekonomisini nasıl içler acısı duruma soktuğunu göstermesi açısından manidardır. Sen git bütün vergiyi tabanın içine sığdır.

★★★

Dikkat ederseniz düzenlemelerde adam gibi tasarruf tedbiri çıkmıyor. Daha neyi nereye yaymayı düşünüyor? Güzel kardeşim sorun alınan vergide değil, harcanmasında... Sahi paralar nereye gidiyor?

Hepsinden geçtim, deodoranta, parfüme, diş macununa kadar her şeye ek vergi getirdiler. Her şeyi yaptılar bir tek insafa gelmediler! Laflarını yiyip yeni vergiler getirirlerse hal hatırlarının sıkça sorulacağından şüphe etmesinler.