Avusturya'daki Bira Partisi'nin lideri Dominik Wlazny, artan destekten cesaret alarak ve bardağın dolu tarafını görmeyi tercih ederek, kendi finansman hedefinin hâlâ çok altında olmasına rağmen bu yılki parlamento seçimlerine katılacağını açıkladı.

Doktor ve rock müzisyeni Dominik Wlazny'nin 2015 yılında mizah amaçlı kurduğu parti, aşırı sağın anketlerde açık ara önde olduğu bir dönemde, başta sol partilerin seçmenleri olmak üzere çeşitli partilerin seçmenlerden oy alabilir.

37 yaşındaki Wlazny yaptığı açıklamada, "Evet, Bira Partisi önümüzdeki parlamento seçimlerine katılacak. Çok fazla destek alıyoruz. Bu durum bizi motive ediyor" dedi.

Wlazny Ocak ayında yaptığı açıklamada seçimlere katılmanın yeterli fon toplanıp toplanmadığına bağlı olduğunu ve bunu da üye sayısını yaklaşık 1300 aktif üyeden 20.000'e çıkararak yapmayı planladığını söylemişti.

Wlazny bu hedefin hâlâ çok gerisinde olduklarını kabul etti.

Bira Partisi 2019'daki son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sadece %0,1 oy almıştı fakat Wlazny 2022'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %8,3 oy alarak üçüncü olmuştu. Son kamuoyu yoklamaları Bira Partisi'ne verilen desteğin %5 ila %7 arasında gösteriyor.

Herhangi bir partinin parlamentoya girebilmesi için %4 oy alması gerekiyor.

Bira Partisi daha önce kamu sağlık sisteminin iyileştirilmesi ve Viyana'da bira çeşmelerinin kurulması gibi konular üzerine kampanya yürütmüştü.