Bitcoin, 15 Mart'tan bu yana ilk kez 70 bin doların üzerine tırmandı. 

Lider kripto varlık 11 gün önce 73 bin 700 dolarla tarihi zirvesini görmüştü. Sonrasında Bitcoin rekor seviyelere ulaştıktan sonra bir hafta önce yaklaşık 61 bin 500 dolara kadar gerilemişti. Bitcoin'de hafta sonu 66 bin doları aşma çabaları da başarısız olmuştu.

Ancak zirveden gelen kâr satışlarının sona ermesi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirmeye başlayacağına dönük güçlü beklentilerin devam etmesi kripto piyasasını tekrar hareketlendirdi.

Yeni güne hareketli başlayan Bitcoin son 24 saatte yüzde 5,5 değer kazanarak saat 12.00 itibarıyla 70 bin 600 dolardan işlem gördü. Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto varlık olan Ethereum da yüzde 5,8 yükselerek bu sabah itibarıyla 3 bin 650 dolardan işlem gördü.

Kripto para piyasasının toplam değeri 2,60 trilyon dolara yükselirken Bitcoin'in piyasa değeri 1,39 trilyon dolar, Ethereum'un da piyasa değeri 438 milyar dolar oldu.

YÜKSELİŞİN NEDENLERİ

Bitcoin hizmetleri şirketi Swan Bitcoin'in baş analisti Sam Callahan, yükselişin geçen hafta Fed'den gelen mesajlarla bağlantılı olduğunu söyledi.

Callahan, "Fed yetkilileri geçen hafta hem faiz indirimlerini hem de bu yılki parasal sıkılaştırma programının hızını azaltmayı düşündüklerini açıkça belirttiler" değerlendirmesinde bulundu.

Callahan, "Bu tür eylemler likidite koşullarını iyileştirecek ve varlık fiyatları için olumlu bir katalizör görevi görecek. Bitcoin, likidite koşullarının barometresi olarak işlev görüyor ve Fed'in para politikasının yakın gelecekte  gevşeyeceği yönündeki mesajına olumlu yanıt veriyor" dedi.

REKOR SEVİYE TEKRAR AŞILACAK MI?

Bitcoin'in 73 bin 700 dolarlık tarihi zirveyi aşıp aşamayacağı ise yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecek.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan CoinTR Araştırma Departmanı, günlük bülteninde, "Önceki yükseliş döneminin zirvesi olan 73 bin 700 dolar şimdiki direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bültende, "Eğer Bitcoin bu seviyeyi yüksek hacimle geçerse 75 bin 500 ila 76 bin dolar arasında bir seviyeye yükseliş potansiyeli bulunuyor. Ancak, 73 bin 700 dolar seviyesini geçemezse Bitcoin'in 69 bin 96 dolar seviyesini yeniden test etmesi mümkün olabilir" ifadeleri yer aldı.