Bir süredir yatay seyreden kripto piyasası bugün Bitcoin öncülüğünde tırmanışa geçti. Lider kripto varlık, borsa yatırım fonlarına (ETF) yüksek girişlerden yararlanarak yükseldi ve kritik eşik olan 70 bin doları aştı.

ABD ekonomisine ilişkin verilerin zayıflığa işaret etmesiyle Fed'in faiz indirimine ilişkin beklentilerin artması da kripto varlık piyasasını destekledi.

Fundstrat Global Advisors dijital varlık stratejisi başkan yardımcısı Tom Couture konu ile ilgili kaleme aldığı bir notta "Kripto varlıklar faizlerdeki düşüş ihtimaline olumlu tepki veriyor" dedi.

Bitcoin mart ortasında yeni ETF girişlerinin artmasıyla 74 bin dolara yakın rekor bir seviyeye ulaşmış ancak o zamandan bu yana fiyatı düşmüştü.

ETF'LERE YÜKSEK GİRİŞ

ABD spot bitcoin ETF'leri, 4 Haziran'da 886,75 milyon dolar değerinde günlük net giriş kaydetti. 

Bu miktar, marttan bu yana en yüksek giriş olarak kaydedildi. Dünkü girişle birlikte spot bitcoin ETF'leri, onay aldıktan bu yana toplam 14,57 milyar dolarlık net giriş oldu. 

Dijital varlık yatırım grubu Fineqia International analisti Matteo Greco bir araştırma notunda, “Geçtiğimiz hafta boyunca BTC Spot ETF'leri kademeli ve tutarlı girişler aldı” diye yazdı.

Greco, “Bu, art arda üçüncü pozitif akış haftasına işaret ediyor ve beş haftalık durgun talebin ardından trendde bir tersine dönüşe işaret ediyor" dedi.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Tüm bu gelişmelerin etkisiyle öğlen saatleri itibarıyla Bitcoin yüzde 3 yükselişle 71 bin dolardan işlem gördü. 

İkinci en büyük piyasa değerine sahip olan Ethereum, son 24 saatte yüzde 0,7 artışla 3 bin 800 dolardan işlem gördü.

Bununla birlikte Solana, son 24 saat içerisinde yüzde 4,3 artışla 172,8 dolara ulaştı. Cardano ise yüzde 1,2 artışla 0,462 dolardan alıcı buldu.