Bitcoin, borsa yatırım fonlarına (ETF) olan talebin soğuması ve para politikasına ilişkin belirsizliğin artmasıyla, 2024'ün en kötü ikinci haftalık düşüşünü yaşadı.

Bitcoin, ABD ETF'lerinde yaşanan altı günlük çıkış serisiyle sarsılarak, bugün yaklaşık yüzde 5'e yakın değer kaybedip 61 bin doların altını gördü ve son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Borsa yatırım fonlarına (ETF) olan talebin soğuması ve para politikasına ilişkin belirsizliğin artmasıyla, Bitcoin'de 2024'ün en kötü ikinci haftalık düşüşü gerçekleşti. Bitcoin ABD ETF'lerinde yaşanan altı günlük bir çıkış serisiyle sarsıldı.

Lider kripto varlık, bugün yaklaşık yüzde 5'e yakın değer kaybederek 61 bin doların altını gördü ve son bir ayın en düşük seviyesine geriledi. 

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını yirmi yılın en yüksek seviyesinden düşürmeye başlayacağına ilişkin şüphelerin belirsizliklerin artması kripto varlık piyasasını sarstı.

FalconX'in araştırma müdürü David Lawant bir notunda, mevcut kripto piyasası dinamiğinin "düşük volatilite, yumuşak hacimler - ile karakterize edildiğini" yazdı.

KRİPTO VARLIKLARDA SON DURUM

Bu gelişmelerin etkisiyle birlikte yeni haftanın ilk gününde  Bitcoin yüzde 4,8 günlük düşüşle 62 bin 446 dolar, Ethereum ise yüzde 5 düşüşle 3 bin 314 dolar seviyesinde işlem gördü. Kripto para piyasasının toplam değeri 2,24 trilyon dolar oldu.

Cardano yüzde 4,3 düşüşle 0,37 dolardan, Solana yüzde 5,3  düşüşle 126,62 dolardan işlem gördü.