Bitcoin'in değeri, piyasalardaki olumlu hava ve yatırımcıların artan risk iştahı ile birlikte yükselişini sürdürüyor. Bugün 46 bin doların üstüne çıkan Bitcoin, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) olan ilginin devam etmesiyle güç kazandı. 

Bitcoin, piyasaların risk iştahındaki artış ve spot Bitcoin ETF'lerine ilginin sürmesiyle yükseliş eğilimini üst üste dördüncü işlem gününe taşıyarak 46 bin doların üstüne çıktı.

Ayrıca ABD'de şirketlerin açıkladığı yüksek kârlar sayesinde S&P 500 endeksi dünkü seansı rekor seviyede kapattı. Borsanın yükselmesi ve risk iştahının artması da kripto varlıkların değer kazanmasına katkıda bulundu.

ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine mayıs ayında başlayacağına dair piyasa beklentisi risk iştahını artıran bir başka gelişme olurken nisan ayında olması beklenen Bitcoin halvingi de (yarılama) piyasada iyimser havanın devam etmesine neden oldu.

Bitcoin'deki yükselişle paralel olarak kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 1,70 trilyon dolara yükseldi. Bitcoin'in piyasa değeri 906 milyar dolar, Ethereum'un piyasa değeri ise 294 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Lider kripto varlık Bitcoin, öğlen saatlerinde yüzde 4 artışla 46 bin 500 dolardan işlem gördü. Ethereum, yüzde 2'lik artışla 2 bin 450 dolardan işlem gördü.

Solana yüzde 4 artışla 106 dolardan işlem görürken Ripple yüzde 1,6 artışla 0,52 dolardan, Cardano yüzde 3 artışla 0,54 dolardan alıcı buldu. Dogecoin yüzde 2 yükselişle 0,081 dolardan işlem gördü.

5 AYDA YÜZDE 70 DEĞER KAZANDI

Bitcoin, Ekim 2023'ten bu yana yüzde 70'ten fazla değer kazandı ancak Kasım 2021'deki 68 bin 990 dolar olan rekor seviyesinden hala çok uzakta bulunuyor. Bitcoin'in fiyatı geçen yıl yaklaşık yüzde 157 değer kazanmıştı.

Analistler, nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci nedeniyle kripto paranın fiyatındaki yukarı yönlü ivmenin sürebileceğine işaret ediyor.